.... výpravy především za jihočeskými tesaříky

Za vzácnými druhy brouků na kraj města

29. května 2018 v 23:21 | admin |  Výpravy ČR
Jak se tak říká - všechno je jinak. Jedno odpoledne začátkem května jsem chtěl vyrazit na Hlubokou na brouky. Je to z Budějovic pár kiláků, takřka za rohem. Jen jsem musel ještě pro benzín do auta. A protože benzínka stojí blízko největšího českobudějovického sídliště Máj, zastavil jsem "na skok" na jeho okraji, abych nafotil pár ilustračních snímků rozkvetlých hlohů. Zkrátím to. Toho dne jsem se již na Hlubokou nedostal, protože okolí sídliště nabídlo v místě bývalého vojenského cvičiště dost a dost věcí k vidění, i focení. Potvrdila se stará dobrá pravda, že člověk leckdy lítá na světě a po dalekých lokalitách, a přitom má "špeky" přímo doma před nosem.
Kvetoucí keře u sídliště přitahovaly začátkem května řadu pěkných brouků. Byli zde zlatohlávci zlatí Cetonia aurata (Linnaeus, 1758), zlatohlávci tmaví Oxythyrea funesta (Poda, 1761), tesaříčci všeho druhu, páteříčci. Hemžilo se to tam, bzučelo a všechen ten cvrlikot sliboval entomologické hody.

Lokalita České Budějovice u sídliště Máj,květen 2018

Oxythyrea funesta (Poda, 1761) na kvetoucím šeříku

Valgus hemipterus (Linnaeus, 1758) na kraji českobudějovického sídliště Máj.

Především zde byl ale také Valgus hemipterus (Linnaeus, 1758). Tohoto broučka mám spojeného se vzpomínkou na začátku mé broučkařské kariéry. Bylo mi tehdy deset let, a já jel s rodiči poprvé do kapitalistické ciziny. Zastavili jsme na jakémsi dálničním odpočívadle u Vídně a na jedné kytce tam seděl tento brouk. Z mé dětské bible Naši brouci jsem ho neznal a tak byl pro mě jeho nález totální exotikou. Od té doby jsem ho viděl mnohokrát na jižní Moravě pod Pálavou, ale v jižních Čechách dlouho ne, až poslední léta. Zajímalo by mě, zda jsem ho kdysi jen přehlížel, nebo u nás okolo Budějovic opravdu nebyla a vyskytuje se zde až jako důkaz teplotních změn. Sám nevím, musím se zeptat kolegů v hospodě :-)

Z dalších zajímavých brouků mě potěšil třeba výskyt tesaříčka Stenurella nigra (Linnaeus, 1758), který sice nepatří mezi vzácnosti, ale na Českobudějovicku ho vidím jen občas.

České Budějovice u sídliště Máj,květen 2018

České Budějovice u sídliště Máj,květen 2018

České Budějovice hráz Velký vávrovský rybník, květen 2018

Protože počasí přálo a lidí kupodivu bylo v jinak rušném příměstském prostoru jen málo, vydal jsem se k blízkým Českovrbenským rybníkům. Zde jsem měl od zimy vyhlédnutý jeden uschlý topol s výleťáky vzácného kozlíčka Saperda perforata (Pallas, 1773). Zkusil jsem seseknout kousek kůry a opravdu - hned na první dobrou se ukázal výletový otvor a v něm čerstvá, bílá kukla kozlíčka. Brouci tedy ještě nejsou venku, zdá se. Kuklu jsem dál nevysekával, ucpal jsem otvor kouskem mechu, aby na kuklu nepřišli všudepřítomní mravenci, a byl rozhodnutý se ke stromu vypravit o pár dní později. Jenom propagačně jsem se rozhlédl kolem a najednou - co to vidí oko mé modravé! Na kopřivě u paty topolu sedí hledaný kozlíček. Pěkně pózoval, a ochotně se nechal fotit. Vysloužil si svou spoluprací život, jako vždy focené brouky nechávám, ať si jdou po svých, své si už odpracovali při modelingu :-) Stejně se za týden ke stromu vrátím a odnesu si jistě jiného, a třeba ještě krásnějšího kozlíčka.

Saperda perforata (Pallas, 1773)

Saperda perforata (Pallas, 1773)

Saperda perforata (Pallas, 1773) s orlem skalním (vtip jako :-) )


O deset dní později

Trpělivost růže přináší, o deset dní později jsem opět o stromu zvědavý, zda jsem to s trpělivostí nepřehnal, a zda mi už mezitím úroda letošních kozlíčků nepláchla. Sundám mechový špunt z výleťáku, a hle - vidím krásnou hlavičku už dobře vybarveného kozlíčka. Popravdě, jsem trochu zmaten, nějak se mi na tom něco nezdá, snad ta žíhaná hlavička, snad podlouhlý tvar výleťáku..., ale vidina za chvíli lapené Saperdy pochybnosti rychle rozhání. Přeci coby - úkol zní prostě a jednoduše - dostat kozlíčka ven ze dřeva děj se co děj. Beru do ruky stéblo trávy, pošimrám brouka, už leze ven a já se nestačím divit. Houbeles Saperda! Po topolu běhá nečekaně čiperně velká samice tesaříka Xylotrechus rusticus (Linnaeus, 1758) ! Tak tohoto fešáka jsem zde absolutně nečekal. Rychle si tesaříka fotím, je rychlý a neposedný, pár snímků se mi daří, ale brouk nechce postát, pořád utíká. Nakonec se ho neopatrně dotknu a tesařík padá dolů do kopřiv.

Xylotrechus rusticus (Linnaeus, 1758) ve výletovém otvoru, vlevo je výleťák kozlíčka Saperda perforata (Pallas, 1773)


Xylotrechus rusticus (Linnaeus, 1758) České Budějovice, květen 2018

Už už propadám panice, že se mi tesařík ztratí v porostu, ale vzápětí ho vidím, jak nehybně sedí na listu jedné kopřivy, kde se kupodivu nehýbe. Teď je ideální čas ho vycvaknout. Blížím se k němu, ale v tu chvíli mimoděk zkušeným a chrabrým broučkařským okem zaznamenávám na kůře topolu u paty stromu jakousi pohybující se rudou skvrnu. Jedno zaostřen stačí a už to vidím - nádherný exemplář lesáka rumělkového Cucujus cinnaberinus (Scopoli, 1763)! Krásný brouk, kterého jsem živého viděl jen kdysi na Slovensku. Najednou jsem nevěděl, kam dřív skočit. Zda fotit lesáka, nebo tesaříka. Naštěstí tesařík už nikam neutíkal, a ani lesák neprudil - naopak velmi ochotně spolupracoval, nedělal Zagorku a ochotně pózoval. Suma sumárum mi oba brouci v následných chvílích pěkně postáli, ukojili mou dokumentární vášeň a když jsem o chvíli později vykutal z topolu nového Xylotrechose - tentokrát už jako exemplář do sbírky, spokojenost byla velká. A protože už byl toho dne skoro večer, nešel jsem ještě domů, ale vydal se na lokalitu za Májem, kde se letos v neobvyklé míře vyskytují v regionu velmi vzácní krajníci hnědí Calosoma inquisitor (Linnaeus, 1758). Měl jsem štěstí, potkal jsem jich na cestách v dubovém lesíku asi deset, byl to krásný zážitek.

Cucujus cinnaberinus (Scopoli, 1763) České Budějovice, květen 2018

Cucujus cinnaberinus (Scopoli, 1763)

Calosoma inquisitor (Linnaeus, 1758) České Budějovice - sídl. Máj, květen 2018

Happy end na závěr

A doma mě čekalo jako bonus milé překvapení. Při pohledu do faunistiky od Slámy jsem zjistil, že tesařík Xylotrechus rusticus (Linnaeus, 1758) ještě nebyl na Českobudějovicku zaznamenán, nejblíže byl před mnoha desetiletími chytán na šedesát kilometrů vzdáleném Zvíkově. Paráda! A ještě větší špek se ukázal být lesan. Dle záznamů v Biolib nebyl tento druh ještě zaznamenán v jižních Čechách nikdy, a proto je můj nález u Budějovic pěkným faunistickým zářezem. (pro detailisty: 21.5.2018, suchý topol šedý; niva Velkého vávrovského rybníka ČB; čtverec 7052) Super - mít z jednoho stromu nedaleko sídliště nový broučí druh pro jižní Čechy a navíc další druh potvrzený v regionu po dlouhých desetiletích, to je pěkný pocit!
Řečeno s klasikem - kdo z vás to má, pánové :-)


České Budějovice Velký vávrovský rybník, celkový pohled na lokalitu, květen 2018
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama