.... výpravy především za jihočeskými tesaříky

Výprava na roháčky Aesalus

26. března 2017 v 23:04
Inspirován českobudějovickou sběratelskou burzou jsem v polovině března vyrazil na letošní první krátkou vycházku za brouky. Cílem byla Hluboká nad Vltavou, která nikdy nezklame. A záměrem bylo najít a nafotit naše nejmenší roháčky Aesaly.

Už pár metrů od cesty, hned u prvního pařezu, jsem se mohl pokochat krásným pohledem. Pod dřevěným špalíkem zapomenutým na vrcholu pařezu přezimovala skupinka střevlíků Carabus intricatus Lin 1761. Jsou to brouci v okolí Hluboké zcela běžní, ale to mi nebrání pojmenovat je jako opravdové krasavce. Elegance je jim zkrátka vrozená, i když být třeba takovou žížalou, díval bych se na celou věc jistě trochu jinak! Na partičce odkrytých střevlíků ale bylo vidět, že jaro je na postupu, sice ještě byli ve svém zimovišti, ale už docela čilí a po sebrání "střechy nad hlavou" se rychle rozutekli do všech stran.Lokalita zimujících Carabus intricatus


Zimující Carabus intricatusPohled do tváře Carabus intricatus


O kousek dál jsem našel v rozpadající se dubové kládě celou kolonii larev roháčka kozlíka Dorcus parallelipipedus Lin 1758. Nic zajímavějšího jsem zde ale neobjevil, proto jsem nechal kládu kládou a pokračoval dál. Ani ne po dvaceti metrech jsem narazil na suchý dub. Celá kůra byla osekána přičinlivým datlem, ale ani tento snaživý fígl nenašel všechno. Stačilo dva dloubance dlátkem a ukázala se larva tesaříka Plagionotus detritus Lin 1758. Ani tento druh není na Hlubocku žádnou vzácností.Nezaměnitelná larva roháčka kozlíka Dorcus parallelipipedus


Dub osídlený tesaříkem Plagionotus detritus


Já však pátral hlavně po našem nejmenším roháčkovi Aesalus scarabaeoides (Panzer, 1794). A brzy jsem měl štěstí. Mezi loňským listím na kraji lesíka ležela vlhkostí nasátá větší dubová větev. Hned první odštípnutí kousku dřeva ukázalo, že větev je Aesaly přímo nacpaná. Larviček bylo jako máku a z chodbiček vypadávaly i tmavé kuličky - dospělí jedinci. Několik jsem si jich vyfotil, a pár jsem si jich vzal na doplnění své kolekce. Tento nejmenší český roháček není vůbec špatným úlovkem. Zajímavostí bylo, že larvy žily v těsném sousedství s kolonií malých černých mravenců, kteří jim pravděpodobně vůbec nevadili.


Lokalita nejmenšího českého roháče

Larvičky Aesalus scarabaeoides


Larvičky Aesalus scarabaeoides ve společnosti černých mravenců.


Aesalus scarabaeoidesPárek roháčků Aesalus scarabaeoidesUžitečným pomocníkem při sběru roháčků Aesalus scarabaeoides je exhaustor.


Pak mezi larvami vyběhli dva menší, a zatím neurčení kovaříci s červenými krovkami. Jejich nález mi připomněl, že na larvách roháčků si velmi rád pochutnává velevzácný ozdobný kovařík Ampedus quadrisignatus. A rázem jsem měl dilema. Tohohle žlutočerného krasavce jsem ještě živého nikdy neviděl, a rád bych si ho vyfotografoval. Však byl v minulosti na Hluboké už párkrát nalezen. Ale znamenalo by to jediné - sekyrkou rozmydlit celou větev, navíc bez záruky úspěchu. Takže - babo raď. Zničit lokalitu a pokusit se o legendárního quadrisignatuse? Nebo se spokojit s Aesaly v hrsti a nechat lokalitu prosperovat. Asi už stárnu, ale nakonec zvítězil postup bé. Přikryl jsem odhalenou část větve zpět mechem a nechal jí jejímu životu. Kovaříky primárně nedělám a věřím, že entomologický Manitů mi tuhle šlechetnost příležitostně vrátí a milého Ampedus quadrisignatus naservíruje sám v nějaké obzvlášť vypečené barevné aberaci. Protože tak to, milí broučkaři, někdy chodívá, že kdo nemlaská, bude mu přáno.
Leda, že by nebylo :-)


Kovařík Ampedus quadrisignatus v celé kráse.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama