.... výpravy především za jihočeskými tesaříky

Brouci letošního roku ve fotografiích

17. listopadu 2015 v 20:10 | Admin |  Různé
Rok se chýlí ke konci a zjišťuji, že jsem měl málo času popsat všechny výpravy za brouky a pěkné zážitky, které s cestami byly spojené. Naštěstí má člověk pár fotografií. A ačkoliv jsem nezaznamenal kompletní broučkařské menu letošního roku, na ochutnávku to snad stačí. Tož hezké podívání... :-)ZASTAVENÍ Č.1

Květnová výprava do vojenského prostoru Boletice na Šumavě. Podél cesty stovky nosatců devětsilových Liparus glabrirostris Küster, 1849, na trávě sem tam kovařík horský a pod samotným vrcholem Knížecího stolce (1.236 m.n.m.) po cestě leze střevlík zlatoslesklý, který se už z dálky leskne jako drahokam.


Liparus glabrirostris Küster, 1849


Ctenicera cupreus Fabr. 1781


Chrysocarabus auronitens Fabricius, 1792

ZASTAVENÍ Č.2

Červnová italská Ischia. Sucho a sucho, takže mimo obligátních květních tesaříků rodu Stenopterus a stovek zlatohlávků stáli za zmínku jen nosoroříci poletující večer mezi lampami malých měst. Byli to však opravdoví krasavci!


Oryctes nasicornis (Linnaeus, 1758)


ZASTAVENÍ Č.3

Hluboká nad Vltavou je broučkařům známá především výskytem roháčů obecných. I letos se dali tito obří brouci vidět přímo u frenkventované cyklostezky (kde mnozí zaplatili za svou neopatrnost posledním křupnutím). Já s roháči zažil zajímavou příhodu: jednoho podvečera na začátku prázdnin jsem se při prohlídce stromů potkal s režisérem Václavem Chaloupkou (např. večerníčky o Vydrýskovi apod... ). Celý nešťastný sháněl nějakého roháče pro svůj chystaný pořad, který má být vysílaný příští rok (každý den krátký televizní šot o tom, co je ten den v české přírodě zajímavého k vidění). A protože jsem chvilku předtím viděl dva samečky na nedalekém dubu, donesl jsme mu tyto modely přímo před kameru. Takže panstvo! Až napřesrok uvidíte v televizi roháče, vzpomeňte si na mě :-) Jsou to "moji" kluci z Hluboké!


Lucanus cervus Linné, 1758


Lucanus cervus Linné, 1758 in memoriam


ZASTAVENÍ Č. 5

Jarní Třeboňsko. Voňavé rozkvetlé louky, smýkání a třeba tito krásní nosatci Lixus paraplecticus (Linnaeus, 1758). Tento rýhonosec štíhlý za posledních 50 let v Čechách na řadě míst vyhynul, ale na Třeboňsku je to stále šmejd. Nádhernej šmejd, sluší se dodat! A nemohu si pomoci, ale také velký milovník, furt ve dvojici :-)


Lixus paraplecticus (Linnaeus, 1758)

ZASTAVENÍ Č.6

A vzhůru do hor! Letní slovenský NP Muráňská planina byl sice hlavně o turistice s dětmi, ale sem tam jsem se koukl i po broucích. Občas mi přes cestu přeletěl tesařík alpský, jindy zas na kládách lezl kozlíček hvozdník a tak. Ale hlavně bylo živo na loukách. Všude poletovali zlatohlávci a na každé květině hodovalo hned celé společenství různých tesaříků. Zkrátka a dobře - moc se mi u bratrů na východě líbilo!


Rosalia alpina (Linnaeus, 1758)


Monochamus sartor sartor (Fabricius, 1787)


Cetonia aurata (Linnaeus, 1758)


Na okoličnatých květech bylo vážně živo


ZASTAVENÍ Č. 7

Na poslední zastavení jsem vybral pár fotografií letošních střevlíků. Jednak vzácného západoevropského střevlíka leského , který pochází z lokality v Krušných horách. Dále barevně nezaměnitelného a nepříliš hojného střevlíčka Chlaenius vestitus Paykull, 1790, kterého jsem nacházel z kraje podzimu v hojném počtu pod kameny na pláži rybníka Bezdrev (díky nízkému stavu vody bylo sposty odhalených kamenů i v místech, která bývají většinou zatopená). A jako rozloučení s letošní sezónou přidávám aktuální, tj. dnešní snímek střevlíka vrásčítého ze zimoviště ve Staré oboře u Hluboké nad Vltavou.


(Hemicarabus) nitens Linné, 1758


Chlaenius vestitus Paykull, 1790


Chaetocarabus intricatus Linne, 1761
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jarda M. Jarda M. | E-mail | 17. listopadu 2015 v 21:53 | Reagovat

Chodím sem každý den a těším se na každý tvůj nový příspěvek. Moc pěkné jako vždy.

2 karmilkalove karmilkalove | Web | 18. listopadu 2015 v 15:43 | Reagovat

Moc pěkné...člověk si normálně ani nevšimne .-)

3 Honza Honza | 21. listopadu 2015 v 10:06 | Reagovat

[1]: Jardo, díky :-) honza

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama