.... výpravy především za jihočeskými tesaříky

Květnové odpoledne u Řežabince

25. května 2015 v 23:34 | honza |  Výpravy ČR
V polovině května jsem po letech navštívil mou oblíbenou jihočeskou lokalitu u rybníka Řežabinec . Místo je atraktivní pro každého milovníka přírody hned z několika důvodů. Jednak se jedná o dlouhodobě nejteplejší stanoviště v jižních Čechách, dále je zdejší rybník významnou ornitologickou lokalitou a v neposlední řadě hned za mírným kopečkem teče starobylou obcí Kestřany řeka Otava, která právě sem každoročně přiláká dobrodruhy na mistrovství České republiky v rýžování zlata.

A pokud by vám tohle všechno bylo stále ještě málo, tak vězte, že kolem Řežabince vede zelená turistická cesta do nedaleké Putimi. Můžete směle následovat Švejka a jeho anabázi. Mě však tohle květnové odpoledne více zajímali broučkařské zážitky. K Řežabinci jsem se vracel asi po tříleté pauze a měl jsem spadeno zejména na kvetoucí hlohy. V minulých letech jsem na nich totiž zastihl takové zajímavosti jako modrého tesaříčka Phymatodes rufipes Fabricius, 1776 a podobně.


Obr. 1: Lokalita Řežabinec (nedaleko Písku v jižních Čechách)


Na lokalitu jsem přijel za ideálního počasí - bylo slunečno, 25C. Radostné očekávání jsem ovšem měl hned zpočátku pokažené: mé nejoblíbenější hlohy z minulých let v pásu mezi stepičkou a poli byly fuč. Zkrátka zmizely. A mohu se jen domýšlet, zda je vzali kolchozníci útokem jako plevelné keře nebo prostě nepřežily některou z minulých zim. No nevadí. Začal jsem sklepávat čerstvě narašené duby a nálada se mi začala vracet spolu s prvními úlovky.


Obr. 2: Rozkvetlé hlohy zaručují vždy bohaté naleziště zlatohlávků, tesaříků a řady dalších brouků

Ve sklepávadle jsem nacházel různé druhy kovaříků a dubových nosatců. Zvláštní pozornost jsem věnoval obyčejným páteříčkum, protože před lety jsem právě na této lokalitě sklepal z dubu vzácného tesaříka Pseudostrangalia revestita (Lin. 1767), který na letný pohled může páteříčka připomínat. Ale dnes se žádné překvapení nekonalo a tak jsem po chvíli přešel od dubů k hlohům na konci slunce vyhřáté stepičky. Hned na prvním keři jsem zastihl několik ozdobných krasečků Anthaxia nitidula (Lin., 1757) z nichž mě jeden sameček upoutal nezvykle částečně červeným štítem. Dále jsem sklepal několik tesaříků Anaglyptus mysticus (Lin. 1757) a především hojně zlatohlávků několika druhů. Žádné velké překvapení se ale nekonalo. Zato z kvetoucí borovice na kraji pastviny mi popadalo do sklepávadla pár zajímavých tesaříků Cortodera femorata (Fab. 1787).


Obr. 2: Krasec Anthaxia nitidula (Lin., 1757)


Obr. 3: Anaglyptus mysticus (Lin. 1757)

Na obzoru se začaly honit mraky a sem tam se ozvalo zadunění blížící se jarní bouřky. Chvíli jsem se zdržel u hromady dubového klestí, kde jsem našel sametového " vosího" tesaříka Plagionotus detritus (Lin. 1758) a o kus dál zde v krajích poměrně hojného tesaříka Xylotrechus antilope (Schönherr, 1817) . Zatím zde byly jen tito dva jedinci, ale předpokládám že s postupem sezóny tesaříků přibude. Teď jim dělal společnost jen párek obyčejných krasců Chrysobothris affinis (Fabricius, 1794). Nic dalšího jsem neobjevil a protože jsem před bouřkou chtěl prozkoumat ještě břehy rybníka, nechal jsem za sebou pastviny a vydal se k vodě.


Obr. 4: Plagionotus detritus (Lin. 1758)

Zaměřil jsem se především na hledání rákosníčků v pobřežním porostu. A měl jsem štěstí. Na nedlouhém úseku porostlém klasickým rákosem Phragmites australis byla hned celá kolonie krásných a velkých rákosníčků Donacia clavipes Fabricius, 1793.

Focením a zkoumáním těchto vodních mandelinek podobným tesaříkům jsem strávil dobrou půlhodinu než mě první kapky deště zahnaly do auta. Letošní návštěva Řežabince tak byla ukončena pěkným zážitkem a s krásnou lokalitou se těším opět brzy na viděnou.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama