.... výpravy především za jihočeskými tesaříky

Skvělá zpráva - Cerambycidae od M.E.F.Slámy na internetu

29. listopadu 2014 v 19:30 | honza |  Cerambycidae
Nějakou náhodou jsem objevil, že na internetu přibyly stránky od známého tesaříčkáře Milana E.E. Slámy Cerambycidae. A to je skvělá zpráva! Entomologům jistě netřeba připomínat publikaci Tesaříkovití - Cerambycidae České a Slovenské republiky, kterou autor vydal v roce 1998. Teď je celá tato kniha - zcela nepostradatelný pomocník každého tuzemského tesaříčkáře - na netu a já z toho mám vážně radost! A co víc - na webu si lze listovat i dalšími dodatky ke knize.
Stránky Cerambycidae- Sláma.cz obsahují údaje publikované v původní knize (faunistické údaje, nomenglaturu druhů, teoretickou část), ale i mnohem více. Osobně mě zaujal zejména osobní příběh autora, jeho životní cesta vedoucí k entomologii i překážky, které přinesla doba.

Se zájmem jsem si také přečetl kapitolu věnovanou ochraně přírody. S autorem musím v mnohém z jeho názorů souhlasit, velmi dobře postihl například příčiny současného stavu na území NP Šumava.

Mimo odkazy na původní knihu je hlavní část stránek věnována fotogalerii tesaříků. U řady druhů jsou zveřejněny nejen fotografie sbírkových kusů, ale také požerky larev či další doprovodné snímky. Např: zde u Cornumutila lineata .

Zkrátka a dobře: je vynikající, že knihu z roku 1998 vložil autor na internet, byť si osobně myslím, že každý správný tesaříčkář už má doma v knihovničce svůj originální výtisk. Věřím, že se nového webu časem i někdo ujme a dodělá třeba interaktivní část, kam by mohli jiní tesaříčkáři vkládat své faunistické údaje.

Panu Slámovi přeji aspoň touto cestou vše dobré a posílám mu velké díky za práci, kterou pro nás všechny - kolegy od tesaříků - udělal! Díky!
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama