.... výpravy především za jihočeskými tesaříky

Dorcadion pedestre (Poda, 1761)

27. dubna 2014 v 23:04 | Honza |  Cerambycidae
Kozlíček Dorcadion pedestre (Poda, 1761) je na jižní Moravě obvyklým jarním druhem. Letos se s ním ale setkávám nečekaně často a navíc jsem pro sebe objevil jednu novou lokalitu ...

Přestože podle různých broučkařských údajů není o nejhojnějšího tuzemského Dorcadiona na jihu Moravy žádná nouze, rád se přiznávám, že mě - standardního Švéda Dorcadiony příliš často nenavštíveného - pohled na tohoto jarního hezounka vždy velmi potěší. Inu, v Čechách ho holt nemáme, co se dá dělat. Aspoň si jeho nalezení vždy vychutnám.


Obr. 1: Dorcadion pedestre (Poda, 1761), detail. Převzato ze souhlasem z webu Honzy Hrbka http://www.cerambycidae-hrbek.cz/


Letos na jaře jsem ho zahlédl na obvyklých lokalitách na Pohansku, Pálavě a na vrcholu Pouzdřanské stepi u PR Kolby. Ale včera jsem pro sebe našel novou lokalitu. A nálezu jsem si užil!

Zastavil jsem autem na kraji obce Drnholec (mezi Mikulovem a Hrušovany nad Jevišovkou) a vydal se polní cestou k místní rozhledně U Křížku (rozhledny mám rád v jakémkoliv množství a pokud mohu, nenechám si ujít žádnou jejích návštěvu). Jdu krásnou cestou mezi vinohrady, koukám kolem sebe a říkám si - to je ta správná cesta na Dorcadiony. A taky že jo! Hned po deseti metrech vidím v prachu cesty jednoho nedávno rozjetého ubožáka, ještě škubal nožičkou. Dívám se pozorněji do travnatého porostu a už zaměřuji jednoho čile běžícího kozlíčka, o kus dál rozmilovaný páreček a vedle nich dva pokojně si postávající singly! Bylo mi rázem jasné, že místo je kozlížům zaslíbené. A opravdu - než jsem došel k dvě stě metrů vzdálezné rozhledně, zahlédl jsem v trávě podél polní cesty odhadem dobrých čtyřicet pobíhajících brouků. Prostě ráj vzor Dorcadion! Moc hezké. A do toho kozlíčkovského mumraje pobíhali po cestě i střevlíčci rodu Amara, dále hojní potemníci Opatrum sabulosum sabulosum (Linnaeus, 1761) a nad tím vším přeletovali letky páteříčků. Zkrátka hezká lokalita, navíc přímo po ruce, rovnou u silnice.
Jestli někdy pojedete kolem, doporučuji k návštěvě!


Obr.2 Drnholec u Milulova, cestou k rozhledně U Křížku, lokalita Dorcadion pedestre (Poda, 1761)Obr.3 Drnholec u Milulova Pohled na polní cestu z rohledny U Křížku, lokalita Dorcadion pedestre (Poda, 1761)


Bionomie Dorcadion pedestre (Poda, 1761)
Živná půda: larva žije volně v půdě, živí se okusováním kořínků
Bionomie: Nelétavá imaga pobíhají za šlunných dní čile v travnatém porostu. Za nepříznivých podmínek jsou brouci schováni pod kameny.
Rozšíření: teplé oblasti jižní, střední a východní Moravy, na lokalitách stepního charakteru, na úhorech a okrajích polí a cest. Nejčastěji od IV. do začátku VI.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ota Ota | 29. dubna 2014 v 18:17 | Reagovat

Ahoj !  Souhlasím - krásný brouček !! Tuto neděli mezi Lednicí a Janohradem jich pobíhalo také spousta !!   Ota

2 honza honza | 1. května 2014 v 20:23 | Reagovat

Přesně tak, Oto, u Janova Hradu je vyhlášená Terra Dorcadion!

3 Jirka Jirka | E-mail | Web | 19. července 2014 v 11:30 | Reagovat

Ahoj, broučí blog je super. Pěkně jsem si početl a rád se sem vrátím. Dorcadion pedestre se za poslední roky na jižní Moravě hezky rozšířil. Na vyhlášených lokalitách jich lze ve správnou dobu spatřit stovky (nám se to tak poštěstilo v loňském roce na Poudřanské stepi: http://www.ivcajirka.estranky.cz/fotoalbum/2013-breclavsko/npr-pouzdranska-step---kolby-4/). Pokud jsou to zrovna i navštěvovaná místa, pak jich lze vidět i spoustu "popravených", neboť se s oblibou pohybují po vyšlapaných pěšinách... :-( Pravidelně tento druh kozlíčka potkáváme i v okrajových brněnských čtvrtích (např. Bystrc, Žebětín, Kohoutovice).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama