.... výpravy především za jihočeskými tesaříky

Aesalus scarabaeoides (Panzer, 1794)

6. ledna 2013 v 22:09 | Admin |  Výpravy ČR
O tomto víkendu bylo skutečně nevlídno, až mě napadlo, že při tak
megahnusném počasí by byl hřích nevydat se na focení brouků. (joke) A tak jsem za mlhy, deště a celkového marasmu vyrazil k Hluboké nad Vltavou, pokusit se najít našeho nejmenšího roháčka Aesalus scarabaeoides (Panzer, 1794). Není nad to v lednu jít na roháče, že...Krátká odpolední výprava první lednovou sobotu 2013 začala pro mě nanejvýš překvapivou zkušeností: narazil jsem na včelí úly, které byly plné života. Tedy nevím, jak vy, ale já jsem vždy myslel, že přes zimu jsou včelíny mrtvými místy a tady lítaly dělnice sem a tam... No, vy jste byste to čekali? Já na to koukal jak vyoraná myš.
První lednová sobota ... a včelí úly v Hluboké nad Vltavou jsou plné života!

V dubovém lesíku na levém břehu Vltavy, v kterém lze v červnu bez problémů narazit na roháče obecné, jsem začal hledat vhodné spadlé větve nebo pařezy. Právě v nich jsem s napětím čekal na přízeň loveckého štěstí v podobě nalezení roháčka Aesalus scarabaeoides scarabaeoides (Panzer, 1794). Tohoto roháčka jsem v minulosti našel vždy jen začátkem léta za teplých podvečerů jak lezou u dutin starých dubů. Ale dnes bych ho rád našel i uprostřed zimy.


Hojně přezimující Carabus intricatus Linnaeus, 1761

Našel jsem řadu různých brouků, hlavně zimující nápadné a krásné střevlíky Carabus intricatus Linnaeus, 1761.Lokalita roháčka Aesalus scarabaeoides scarabaeoides (Panzer, 1794) na levém břehu řeky u Hluboké nad VltavouLarva roháčka Aesalus scarabaeoides scarabaeoides (Panzer, 1794)

Nakonec jsem objevil i několik spadlých silných větví a jeden pařízek obsazené hledaným druhem. Roháčkovi se na Hluboké evidentně líbí, ale stejně se více těším, až se na Hlubokou znova vydám v červnu, kdy si vyfotím nějakého broučího výletníka při jeho večerní procházce. Dnes to za mizerného světla nebylo ono a tak přikládám jen fotografii larvy, kterých jsem na webu moc nenašel a kvalitní snímek imaga z webu Biolib, který roháčka představuje v plné kráse.


Aesalus scarabaeoides scarabaeoides (Panzer, 1794) Fotografie byla převzata z webu Biolib.cz a jejím autorem je Josef Dvořák: http://www.biolib.cz/en/taxon/id552782/

-----------------------------------------------------------------------
Aesalus scarabaeoides scarabaeoides (Panzer, 1794) je nejmenším z našich 7 druhů roháčů. V Evropě žije celkem 14 druhů, v České republice 7 druhů. Největším je roháč obecný (Lucanus cervus) (25-90mm). Ostatní druhy jsou podstatně menší, (5-25 mm): roháček kozlík (Dorcus parallelipipedus), roháček bukový (Sinodendron cylindricum), roháček Ceruchus chrysomelinus, roháček kovový (Platycerus caraboides) a Platycerus caprea. Nejmenším druhem je roháček Aesalus scaraboides, který měří pouhých 5 - 8 mm.
Podrobný popis druhu a jeho bionomii najdete například na stránkách: http://www.naturabohemica.cz/aesalus-scarabaeoides/Mapa rozšíření druhu Aesalus scarabaeoides (Panzer, 1794) dle velmi pěkného webu Josefa Mertlíka: Elateriade.com http://www.elateridae.com/images/FCKeditor/image/Clanky%20elateridae/Mertlik_sedm%20pralesnich%20reliktu/Aesalus-scarabaeoides.jpg

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama