.... výpravy především za jihočeskými tesaříky

NPR Vyšenské kopce ocení každý otec - entomolog.

1. května 2012 v 23:52 | Admin |  Výpravy ČR

Zavede-li vás povinnost rodinné dovolené na jih Čech, možná vám přijde vhod tip na odpočinkovou a nepříliš fláknutou lokalitu. Jmenuje se Vyšenské kopce a nachází se v těsném sousedství Českého Krumlova. A je v kategorii family friendly! Proč? Z těchto důvodů: Vy, jako hlava rodiny, zde naleznete dostatek prostoru ke své broučkařské vášni. Ratolesti se nebudou nudit. A manželka ocení pěknou šestikilometrovou procházku. A co více si přát, že?


NPR Vyšenské kopce jsou okrajovou součástí CHKO Blanský les (s nejvyšší horou Kleť 1.084 m.n.m. na dosah). Dostanete se sem nejlépe autem, ale dá se dojít i pěšky ze železniční zastávky Český Krumlov (cca půlhodina chůze). Rezervací vede okružná naučná stezka s popisy, není zde mnoho turistů a když zbude čas, lze dojít pohodlně pěknou krajinou zpět do Českého Krumlova.

O lokalitě
Zajímavostí rezervace je zejména vápencové podloží, které určuje charakter celého nevelkého území. Díky vápenci zde roste jiná vegetace než v širokém okolí. Centrální část rezervace je udržována jako prosluněná rozvolněná lesostep. Ačkoliv zde z pohledu entomologa není vyloženě žádný endemický "špek", je zde celá řada druhů, které v jižních Čechách nacházíte jen obtížně. Broučkaři sem jezdí především díky silné populaci tesaříka Saphanus piceus.
Více o rezervaci naleznete např. zde: e-Dovolena.cz Vyšenské kopce

Atrakce pro děti:
- hřiště s prolézačkami a mini lanovou dráhou u 2.zastavení naučné stezky
- ovečky spásající porost v rezervaci

Atrakce pro manželku:
- nenáročný profil trati
- bylinková zahrádka s popisy bylinek u 3.zastavení naučné stezky
- možnost uspořádat po trase piknik alá snídaně v trávě
- vyběhané a utahané děti
- entomologicky ukojený manžel

Atrakce pro manžela - entomologa
- tesařík Saphanus piceus: hojný v suchých lískách, ideálně v květnu nacházet dospělá imaga
- tesaříci rodu Ropalopus: lze sklepávat v květnu a v červnu z dubů
- tesaříci rodu Cortodera: lze sklepávat z rozkvetlých hlohů
- střevlík Carabus coriaceus: jedno z mála relativně bohatých lokalit v jižních Čechách
- střevlík Carabus scheidleri: hojný druh
- střevníček Molops piceus: jinde poměrně vzácný brouk, pod kameny na stepi
- krasec: Buprestis ructica
- jinak řada brouků dle specializace, zajímavé jsou nálezy různých chrobáků v trusu ovcí na stepi, např. vzácný druh chrobák ozbrojený Odontaeus armiger
Jedno upozornění: v obci Vyšné, odkud naučná stezka vychází, má sídlo Správa CHKO Blanský les. Je možné, že na trase potkáte nějakého pracovníka této státní organizace. Pokud nebudete vyloženě rubat paseku a jste normálním inteligentním entomologem, nemějte obavu. Pracovníci CHKO mají k entomologii blízko, ale pochopitelně se na to nedá hřešit. Všeho s mírou a návštěvu Vyšenských kopců tak berte spíše opravdu jako tip na pěkný rodinný výlet spojený s poznáním zdejší entofauny než na nějaké bláznivé safari.


Fotografie z jarní návštěvy 1.5.2012:

K otevření hlavní broučkařské sezóny není návštěva Vyšenských kopců špatným nápadem. Většina brouků sice ještě spokojeně čeká ve svých komůrkách na teplejší dny, hlohy se také teprve probouzí, ale přesto je na co se dívat. Návštěva na prvního máje přinesla letos některé pěkné okamžiky.
Komůrka s kuklou tesaříka Saphanus piceus. Nejjednodušším způsobem, jak kuklu nebo čerstvě vylíhlé imagu najít, je odlomit v trsu lískových tyčí suchý kmínek. Téměř v každém druhém kmínku je cestička od larvy, která je ukončena kuklení komůrkou (nejčastěji ve výšce 0 - 30 cm od úrovně země).Svižník Cicindela campestris je hojný na cestičce u borového lesa.Střevlík Molops piceus se nachází pod kameny na stepi.


Přes cestu utíkal atraktivní střevlík Carabus scheidleri.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 anhsirk anhsirk | Web | 19. června 2015 v 6:42 | Reagovat

půjčil jsem peníze O_O

2 Dina Dina | Web | 19. července 2017 v 1:15 | Reagovat

Každý z nás tak či onak aspoň raz tvárou v tvár s akciami, ktoré sľubujú veľké ocenenie - televízory, autá, chladničky alebo iPhone6S. Ale je to naozaj - získať zdarma iPhone? Podrobností WEB

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama