.... výpravy především za jihočeskými tesaříky

Břeclav začátkem května

15. května 2012 v 0:04 | admin |  Výpravy ČR
Druhý květnový víkend jsem strávil v okolí Břeclavi. Vzhledem k nastalým rekordním tropickým teplotám až ke 30C se dalo očekávat plno pěkných brouků, takže jsem se hodně těšil na letošní první velké broučí safari. Jak už to tak bývá, vše bylo jinak. Nakonec jsem potkal jiné druhy, než jsem očekával.

Prohlídku známých lokalit jsem začal v Poštorné v místě občasné skládky dřeva. Dnes zde sice žádné dřevo složené nebylo, ale přesto se zdálo, že se nudit nebudu. Sotva jsem odešel od zaparkovaného auta deset kroků, za hlavou mi něco velkého zabzučelo. Ani jsem se nemusel příliš otáčet, abych identifikoval průvodce zvuku: ve dvoumetrové výšce přelítával mezi stromy krásný a pro Břeclavsko typický květnový tesařík Cerambyx scopolii Fuessly, 1775. Těchto tesaříků mám již více, proto jsem se ho ani nesnažil chytit a jen jsem si z dálky vychutnával jeho pohodový a vrčivý let. Když vousáč zmizel mezi stromy, obrátil jsem kroky k lesní stěně a začal sklepávat.


Mezi mé první úlovky patřili lipoví kozlíčci Stenostola dubia (Laicharting, 1784). O kousek dál se mi podařilo z topolu sklepnout jiného kozlíčka: Compsidia populnea Linnaeus, 1758. Popravdě řečeno, měl jsem z tohoto kozlíčka docela radost, ačkoliv patří mezi běžné druhy. Ale již dlouhou řadu let jsem ho neviděl, až teď. A rovnou na větvičkách, na kterých byly vidět ve zduřelých místech ukázkové čerstvé výletové otvory. Měl jsem zkrátka radost, i když je to obyčejný brouk.


Pokračoval jsem ve sklepávání. Mimo mnoha kovaříků a mandelinek se ale žádné velké špeky na plátně sklepávadla nekonaly. Nejvíce mě překvapila absence mnoha jarních druhů tesaříků, které jsem očekával zejména na rozkvetlých hlozích. Zkrátka jsem vývojem teplot sám sebe přemotivoval v očekávání brouččího eldoráda a díky mnoha padlými teplotními rekordy v rámci uplynulého týdne jsem dospěl k mylnému závěru, že celá příroda je již v nejprudším rozpuku. Opak se ukazoval být pravdou, brouci se teprve chystají ven. Hlohy tak byly téměř prázdné, žádné Gramoptery, žádní Xylotrechusové a další hezouni. Kdyby nebylo standardních zlatohlávků a sem tam ospalého Cerambyx scopolii Fuessly, 1775, tak by si jeden řekl, že je něco špatně. Ale co, bylo hezky a květen začíná.Pomalu jsem procházel okolo lesa, pokračoval v zatím marném sklepávání a pozvolna jsem došel ke skládce složených polen. Zde jsem z dálky spatřil pohyb. Byl to kozlíček Mesosa curculionoides (Linnaeus, 1761). Radost! Já vím, pro kluky z Moravy je to běžný brouk, ale já - Jihočech - se s ním setkávám jen zcela výjimečně. Takže jsem zajásal a mohl se dát do focení. Kozlíček byl zcela poslušný. Asi věděl, že pokud nebude zlobit a trpělivě podrží jako správná modelka, tak ho odměním tím nejcennějším - tj. ponecháním na svobodě. Činím tak u valné většiny svých fotografických modelek a tento břeclavský fešák nebyl výjimkou, Trpělivě se nechal ošlehávat bleskem a já ho pak za odměnu nechal jít po svých. Ale vážně - tento kozlíček je vážně krásným a exoticky vypadajícím broukem, hodně jsem si setkání s ním užil. Nicméně na polenech už mimo kozlíčka nebyla ani krovka a tak byl čas změnit lokál.O pár kilometrů dále směrem na Valtice jsem narazil na skládku smrkových klád. Zde jsem se zdržel focením několika slunících se brouků. Mimo obyčejného Rhagium inquisitor inquisitor (Linnaeus, 1758) zde pobíhal i Tetropium castaneum (Linnaeus, 1758). Ale neviděl jsem žádné dazule, a kterých jsem se domníval, že svatosvatě zahlédnu. Proto jsem nechal smrkové klády jejich osudu a vydal se sklepávat na nedaleké hlohy. A zde bylo již živěji než na předchozí lokalitě.
Z hlohů na mě padaly do sklepávadla zejména krásní a nezaměnitelní tesaříčci Anaglyptus mysticus (Linnaeus, 1758). Pátral jsem po černé aberaci tohoto tesaříka, ale neměl jsem dnes štěstí. Ale i tak jsem se na lokalitě zdržel.Vzdálené hřmění přicházející bouře mi totiž dalo na vědomí, že je opět čas na změnu lokality. Vydal jsem se na lovy blíže k Břeclavi - do Kančí obory.

Cesta po známé asfaltce směrem na Lednici byla lemována mrtvolkami rozjetých střevlíků a chroustů. Mě ale zajímali pochopitelně nejvíce tesaříci.Mimo druhy, které jsem viděl již na předcházejících lokalitách, se konečně na jedné skládce dřeva objevil očekávaný Plagionotus arcuatus Linné 1758. Ale opět se opakovala situace z předešlých míst. I na této ideální lokalitě (osluněná skládka čerstvého dubového dřeva) nebyl žádný broučkařský cvrkot a k vidění zde byl pouze jeden exemplář tohoto obyčejného druhu. To mě utvrdilo v domněnce, že je zkrátka na broučí safari ještě příliš brzy.


Nicméně mi skládka dřeva v Kančí oboře přichystala jedno moc hezké překvapení a to v podobě žíhaného a pro mě nesmírně exotického tesaříka Xylotrechus rusticus (Linnaeus, 1758), což je zvíře, které jsem ještě neměl nikdy čest osobně vidět. Brouk pobíhal po silné habrové větvi, ale ochotně na požádání zastavovala a pózoval, takže jeho snímek mohu doložit. K tomuto druhu mám navíc zajímavý vztah: ve své sbírce vlastním jeden historický exemplář Xylotrechus rusticus, který má na svém lokalitním štítku jméno profesora Leo Heyrovského, legendy české tesaříčkářské branže. Velmi si onoho dokladového kusu vážím a když jsem měl teď možnost vidět tohoto brouka i živého, srdce mi zaplesalo (řečeno slovy klasika).


A radost přišla v podobě ještě jednoho brouka. Nebyl jím sice tesařík, ale vzácný a krásný krasec Anthaxia manca (Linnaeus, 1767). Krasec seděl na jilmové větvi a nikam nepospíchal. Mohl jsem si ho tedy také v klidu vyfotografovat, ale protože se bouře blížila mílovými kroky, byl právě tento krasec posledním pěkným broukem, který mi Břeclavsko pro dnešní den přichystalo. Spadly první dešťové kapky a já se utíkal schovat do azylu hostince na zimním stadionu, kde jsem si u pivka mohl nejen pěkně vychutnat večerní hokejový zápas mezi námi a Švédskem, ale i zrekapitulovat dnešní lovecké zážitky.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Bauerova Renata Bauerova Renata | E-mail | 29. května 2012 v 14:41 | Reagovat

Velmi mne zajímá hmyz (mám arachnofobii). Potřebuji radu. S dcerou jsme objevily v truhlíku s peralgonií podivné, asi 2 cm dlouhé zkumavkovité závitky z listů nejspíš habříků, pravidelně vykrájené, uzavřené pravidelnými kolečky. Když jsme chtěli zámotek roztočit, moc to nešlo, navrchu byly listy zelené, uvnitř zahnilé. Divně to páchlo. Zajímalo by mne, o kterého brouka jde. R+K

2 Honza Honza | 3. června 2012 v 21:10 | Reagovat

Dobry den Renato, radeji poslete fotografii, takhle Vam asi neporadim.

3 pitrs pitrs | 30. ledna 2013 v 18:50 | Reagovat

tesařík pod Rhagiem inquisitor je herká hnědá forma Asemum striatum

4 voice voice | Web | 8. září 2016 v 14:38 | Reagovat

půjčka od lichváře ihned :-(

5 revolant revolant | Web | 28. září 2016 v 9:14 | Reagovat

půjčka 30 000 ihned :-x

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama