.... výpravy především za jihočeskými tesaříky

Pískovna Strakonice je pecka, pánové

4. dubna 2010 v 23:43 | admin |  Výpravy ČR
Kdo by to byl řekl, že pravděpodobně nejvydatnější jihočeská lokalita na majky lež110í hned v sousedství okresního města Strakonice. A tato lokalita navíc nabízí i řadu jiných entomologicky výživných zážitků. První dubnovou sobotu jsem tedy neváhal a vydal se na výpravu právě na tuto lokalitu, kde jsem předtím ještě nikdy nebyl. Jako otvírák pro letošní sezónu slibovala být tím pravým ořechovým místem.Popis pískovny provozované přímo městem Strakonice včetně přesné polohy lze nalézt na výtečných stránkách jihočeského ochranářského sdružení Calla zde. Takže s navigací jsem neměl problémy a auto nechal doslova pár metrů od vjezdu do pískovny.

Můj první dojem z areálu byl A) příznivý - opravdu pěkné místo, ale také za B) trochu rozladěný. Provoz v areálu byl totiž jako na Václaváku. Nebyl jsem sám, koho velikonoční sluníčko vylákalo ven, po pískovně se procházely i dvě rodinky a dětičkami a aby toho nebylo málo, přicházel i jakýsi týpek s několika terči, velkou deskou s držáky a vyleštěnou malorážkou. Hmm, tak tady se někdo chystá zastřelovat zbraň, to bude veselo. Ale pískovna se zdála být rozlehlou a nikdo si navzájem nepřekážel. Takže vzhůru na obhlídku.

Vylezl jsem na malý kopeček, abych si udělat fotku lokality. A co si tak připravuji foťák, upoutá mě šustění ve staré trávě. Koukám - a mezi nohama se mi kolíbá bachratá majka fialová Meloe violaceus Marsham, 1802 . A hned vedle ní další. Paráda! Takhle rychle jsem majky ani nečekal. Může se tedy začít fotit.
Když je nafoceno, pokračuji v průzkumu lokality.

                                                                     Obr.1: První pohled na část lokality Pískovna Strakonice


Přímo pod kopečkem poletují po písčité pěšince svižníci polní Cicindela campestris Linné, 1758 a svižníci Cicindela sylvicola Dejean 1822. Fotím je a všimnu si další majky, která si vybrala prostředek cestičky k vyhrabání chodičky pro kladení vajíček. Z majčí maminky koukají ven pouze tykadla.

Sestupuji na dno pískovny.

A tady je šrumec!

Majky jsou doslova všude. Jsou zde dva druhy - Meloe violaceus Marsham, 1802 a Meloe proscarabaeus Linné, 1758. V řídké vegetaci jsou brouci krásně vidět a navíc je jich opravdu hodně. Žádné Pouzdřany, Čejč nebo Pálava, ale Strakonice jsou majčím Eldorádem! Skoro nevěřím vlastním očím.

Takže fotím a fotím.

Majky lezou po písečných dunách, okusují šťavnaté traviny, páří se, kladou vajíčka… prostě paráda. Do toho poletují svižníci, sem tak otřepané babočky, bzučí včely a různé malé vosičky. Vyplašil jsem i jednu rosničku, která zapózovala ochotně přímo před lezoucí majkou. Hezká momentka.


Obr. 2: Majkám chutnala šťavnatá tráva na u vysychající kaluže.Pak najednou slyším, jak na mě někdo řve: "Bacha, budu střílet." A on je to ten čarostřelec, na kterého jsem ve fotorauši úplně zapomněl. Takže se uhýbám z jeho palební zóny a když vystřelí, můžu zase pokračovat dál.

Fotografuji na břiše, zaměřuji se na majky lezoucí po volné ploše pískovny. Moc mě to baví. Majky se svými ohromnými zadečky připomínají zmenšená prehistorická monstra.

Obr. 3: Maloe violaceumPrávě tahle asociace ve mně vzbudila vzpomínku na film Cesta do pravěku a jeho kultovní scénu se Stegosaurem na horizontu. Víte kterou, ne? Takže jsem se rozhodl jednu majku naaranžovat právě jako onoho Stegosaura na hranu písečného břehu. Z čehož se nakonec urodil docela nečekaný faunistický nález. Vytrhl jsem pár stvolů trávy, abych majku/Stegosaura přenesl na písečnou hranu a …. z kořenů vytažené trávy na mě vypadl krásný velký střevlík hlaváč Broscus cephalotes (Linné, 1758). Bingo! Z nálezu tohohle střevlíka jsem měl velkou zadost, bylo to mé první setkání s ním, ještě jsem ho živého nikdy neviděl. A protože nejbližší lokality Broscuse jsou na Třeboňsku, je toto zjištění i dobrým faunistickým údajem.

Obr. 4: Střevlík hlaváč Broscus cephalotes (Linné, 1758)


Nakonec jsem v pískovně pobyl tři hodiny a zdaleka jsem jí celou neprošel. Ale určitě se do ní vrátím, je to moc hezké místo. Hojně se vyskytující chráněné majky dávají celé lokalitě na významu, ale dá se tady najít jistě i mnoho dalších překvapivých nálezů.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Další fotografie:

Majka kladoucí vajíčka

Cicindela campestre

Cicindela sylvicola


Setkání rosničky s majkou


Střelec a majka


 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 David David | 15. dubna 2010 v 21:49 | Reagovat

Zdravím Honzo,

tak to je bomba. Byl jsem na Pálavě začátkem dubna, v Pouzdřanech a i na Děvíně, majek dost a jsou opravdu kouzelné, řada jich ovšem končí pod chodidly turistů, o nějakém maskování či hbitém úniku nemůže být ani řeč. Cestou zpět do jižních Čech jsem přemýšlel, kde by asi mohly být poblíž, přeci jen je 220 km trochu z ruky... Je zajímavé, že autoři knihy Ohrožený svět hmyzu v roce 1982 napsali: "Majky nepatří k esteticky přitažlivým živočichům a často jsou neuváženě a zbytečně usmrcovány všude, kde na ně lidé narazí". Já si naopak myslím, že jsou skvělé, díky pohyblivé hlavě se majky na férovku rozhlíží ze strany na stranu jak na přechodu a ty tykadla... Prostě radost.
O víkendu má být hezky, takže balím fotovýbavu a razím ke Strakonicím. Díky za typ !

2 Ota Ota | E-mail | 22. dubna 2010 v 9:01 | Reagovat

Ahoj Honzo!
Ty Strakonice mne docela zaujaly,mam k nim vztah -leta jsem tam pusobil ale o te pískarně nevim.Jinak majky se letos asi urodily mam dva náhodné nálezy z Jindřišského ůdolí u JH,takže jich tam muselo být mnohem víc.Takže další lokalita velice blízko. Moc zdravim OTA

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama