.... výpravy především za jihočeskými tesaříky

Podzimní Česká Kanada

16. listopadu 2009 v 21:36 | admin |  Výpravy ČR
Na první listopadovou sobotu připadla zřejmě poslední letošní broučkařská výprava. Vedla do lesů České Kanady - neboli do lesů kolem Nové Bystřice. Mým cílem bylo vypátrat tesaříka Semanotus undatus, kterým jsou polesí tohoto regionu proslulá. Zbytek osádky vozu
pak měl za lubem především zimující střevlíky.


Asi jsem udělal chybu, ale překecal jsem kluky, abychom nezastavili na ranní kafe u kultovní benzínky před Třeboní, ale až u benzínky ve Stráži nad Neřáckou. Takže jsme si asi obrátili proti sobě ento-boha, ale to jsme v tu dobu ještě netušili.

Na první lokalitu poblíž Nové Bystřice jsem dorazili kolem devítky. Jednalo se o rybník Blanko, teď zpola vypuštěný.
Asi hodinový průzkum přinesl závěr úrodu běžných střevlíkovitých a především osondování pěkné lokality. Krásné, podmáčené porosty určitě budou zjara plné zajímavých brouků, teď už ale bylo vymalováno. Takže jsem si aspoň nasbíral otep větví krušiny. Očekávám, že nějaký kozlíček Menesia bipunctata (Zoubkoff, 1829) na sebe v teple vyhřáté domácnosti nenechá dlouho čekat.

Další lokalitou byly olšiny mezi golfovým hřištěm Nová Bystřice a státní hranicí s Rakouskem. I tady nás čekala převážně očekávatelná skladba Carabidů. Na kraji olšiny jsem našel mnoho zimujících Carabus arcensis Herbst, 1784 a také Chrysocarabus auronitens Fabricius, 1792. Kupodivu zde nebyli žádní granulatusové, ačkoliv se lokalita zdála být jejich typickou. V bukovém špalku u hraniční říčky Dračice jsem našel prvního tesaříka - sice obyčejného, ale aspoň nějakého. Rhagium bifasciatum Fabricius, 1775.


Na odpoledne jsme se přesunuli do srdce zdejších hvozdů. Bohužel se mi stále nedařilo objevit ty správné stromy na hledaný druh Semanotus undatus (Linnaeus, 1758). V padlých kmenech bylo plno larev obyčejných Rhaginů, sem tam jsem sebral nějakou larvu Tetropium castaneum (Linnaeus, 1758), ale po hledaných Semanotusech jako by se zem slehla. Také kluci byli ze sběru střevlíků nadšení jen průměrně. Sběry prokázaly některé zajímavé Amary, překvapivý nález hojných Chaetocarabus intricatus Linnaeus, 1761, kteří okupovali téměř každý třetí pařez (jeden z těchtio krasavců mě pěkně stříknul do oka, sviňa) a dalších 5-ti druhů velkých Carabů. Jinak všudypřítomní zejména Pterostichus oblongopunctatus (Fabricius, 1787).


Pak nás vyrušil příjezd několika vozidel, které obklíčily naší drožku. Chvíli jsme se poschovávali za vývraty, ale nakonec se ukázalo, že se jedná o partičku místní omladiny, která s motorovými pilami vyšli trochu proředit zdejší bohatý les. Nastala tedy krásná symbioza, kdy místní řezali pilami, my loupali pařezy - paráda. Dva lupičské gangy na jednom plácku.

Už pomalu padala podvečerní mlha. Ještě jsem zkusil letmo podívat se do hnízda lesních mravenců, zda tam nejsou larvy zlatohlávků - byly. Překvapilo mě, že zimovaly v kokonech. Nejsem si jistý druhem, na obvyklého zlatohlávka hladkého Protaetia cuprea (Fabricius, 1775) mi přišly hodně malé. Z dob dětství si navíc pamatuji, že larvy byly i během zimy zcela nechráněné. Nemá s tím někdo zkušenost?


Ještě jsem udělal několik fotek Rhagium inquisitor (Linnaeus, 1758), které se netradičně uvelebilo v tlusté borce a nikoliv v klasickém věnečku pod kůrou.


A jelo se domů. Cestou začalo drobně mrholit, a větve stromů pokryla jinovatka. Neklamné znamení, že zima je za dveřmi. Návštěvu zdejších lokalit tedy spíš s kolegy bereme jako závdavek k jarní znovu expedici, která, jak doufáme, bude výrazně bohatší na lovy.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Martin Havránek Martin Havránek | E-mail | Web | 24. listopadu 2009 v 18:02 | Reagovat

Hezký článek, ne vždy se daří, ale i takovato výprava se jistě vyplatila již z toho že jste si vyčistili hlavu aužili si to.

2 Milan Milan | 8. prosince 2009 v 18:14 | Reagovat

Já jel na Semanotus undatus na Moravu, jsem nevěděl že to mám za humny:)
No jo, člověk se stále dovídá nějaké novinky.

3 paja paja | E-mail | 28. října 2010 v 19:56 | Reagovat

Cau, dneska jsem stravil cely den v Nove Bystrici, na lovu C. arcensis. Marne. Bezne C.auronitens, C.nemoralis, C. scheidleri, C. granulatus, C. violaceus, ale v olsinach u golfoveho hriste, u ricky Dracice nebo u statni hranice, ci vsude mezi tim, nula bodu. Takova smula.... Ale krasny den tedy byl!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama