.... výpravy především za jihočeskými tesaříky

Plagionotus arcuatus Linné 1758 (tesařík dubový)

27. března 2009 v 21:47 | honza |  Cerambycidae
Plagionotus arcuatus Linné 1758 (tesařík dubový) je druh tesaříka se žlutými příčnýmiproužky připomínajícími vosu. Hojný druh. Letos jsem na začátku března našel v dubovém špalku u řeky Malše dospělých několik larev, které jsem vzal domů. A za tři týdny byla na světě první imaga.
Letos jsem našel u obce Roudné na Českobudějovicku několik dospělých larev tesaříka Plagionotus arcuatus Linné 1758. Byly připravené v kukelních komůrkách v silné kůře. Doma se mi zakuklily po pěti dnech. Po dalších deseti dnech byla venku krásná imaga.Obr. 1: Roudné 7. března 2009, dubový špalek s populací Plagionotus arcuatus Linné 1758


Obr. 2: Plagionotus arcuatus Linné 1758 larva v kukelní komůrce v dubové kůře ...

Obr. 3: ... a po 5 dnech je z larvy už kukla ...

Obr. 4: ... z které se vyklubalo 23.3. čerstvé imago

Obr. 5: Plagionotus arcuatus Linné 1758

Obr. 6: Plagionotus arcuatus Linné 1758


Plagionotus arcuatus Linné 1758 (tesařík dubový)

základní informace: v Evropě žije v dubových lesích v nížinách a pahorkatinách. Larva se zdržuje pod kůrou dubu a k zakuklení zalézá do dřeva až 7 centimetrů hluboko. Dospělý jedinec (imago) měří až 20 mm.
poznávací znaky: až 2 cm; černý, žluté pruhy; tykadla a nohy žlutočervené

biologie: vajíčka klade do nemocných nebo mrtvých stromů, hlavně dubů, ale také ovocných stromů. Larva žije v lýkové části. Larva se zdržuje pod kůrou dubu, ve stádiu larvy i zimuje. K zakuklení zalézá do dřeva 2 - 4 cm, výjimečně až 7 centimetrů hluboko. Může se však také kuklit v dostatečně silné kůře, jako zde vyfotografovaná larva sbíraná u řeky Malše. Stádium kukly trvá 14 dní až měsíc. Imago měří 10 až 20 mm. Vyletuje podle počasí koncem IV, nejsilnější výskyt je na přelomu V a VI. V přírodě je možné zastihnout osamocené jedince ještě v polovině VII.
stanoviště: listnaté lesy, teplejší oblasti. Nejsnadněji se dá nalézt na osluněných skládkách listnatého dřeva, nejraději dubů. Také na pařezech a dubových větvích shozených na zem.
rozšíření: Evropa, západní Asie, severní Afrika

V České republice je hojným druhem v dubových lesích v nížinách a pahorkatinách. V jižních Čechách jsem se s tesaříkem setkával už jako kluk v blízkém okolí Českých Budějovic. Hojný je však v celé Českobudějovické a Třeboňské pánvi, také na Písecku i na Táborsku.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Slanina Slanina | 11. dubna 2009 v 20:12 | Reagovat

jééé to je hezký nechceš se zpřátelit ?

2 admin admin | 13. dubna 2009 v 22:04 | Reagovat

no jo, nechci :-)

3 Holý Holý | E-mail | 1. května 2009 v 8:08 | Reagovat

Tyto reportáže je radost číst. Pěkná čeština bez chyb, poutavě napsané, navíc nabité informacemi a k tomu dobré a příhodně vybrané fotografie. Přeji vše dobré.

4 Flintstone Flintstone | 12. května 2009 v 17:25 | Reagovat

fakt dost dobrý fotky... práci zdar:-)

5 Jiřina Jiřina | 25. ledna 2013 v 20:30 | Reagovat

Dobrý den, tahle potvůrka se mi objevila ted v lednu v baráku. Můžu se zeptat zda je s ním nějaký  problém. Nikdy jsem brouka převlečeného za vosu neviděla :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama