.... výpravy především za jihočeskými tesaříky

Hluboká nad Vltavou - první jarní fotosafari

23. března 2009 v 21:18 | Honza |  Výpravy ČR
První jarní výprava vedla minulou sobotu do obory nedaleko Hluboké nad Vltavou. V jistémpěkném údolí je vyhlášená lokalita zajímavých brouků. Díky unikátním mikroklimatickým podmínkám lokality (a také pestré druhové skladbě porostu), se zde vyskytuje řada atraktivních brouků. Nečekané jsou zejména druhy typické spíše pro horské a podhorské lokality. Mým cílem je nafotit střevlíka Platycarabus irregularis irregularis Fabricius, 1792 a roháčka Ceruchus chrysomelinus (Hochenwarth, 1775).Počasí od výletu spíše zrazovalo. Přeháňky různé intenzity hrozily bojkotovat zamýšlené fotosafari, ale entomologický absťák je neúprosný. Takže jsem sebral potřebné propriety a vyrazil do terénu. Za deště, zimy a krupobití. Snad se entomologický patron (máme vůbec nějakýho?) smiluje.

Do obory jsem vnikl na místě asi kilometr vzdáleném od lokality. Za plotem byla nehezká, promočená smrková monokultura. Lesáci si zde zjevně starosti s úklidem padlého dřeva nedělají. Ušel jsem jen pár kroků a do cesty se mi připletl starý do rozpadající se smrkové polínko. Propagačně jsem rýpl sekyrkou a … mezi kousky dřeva se vyloupl krásný střevlík.


Hledaný Platycarabus irregularis irregularis Fabricius, 1792 v plné kráse! No, až to trochu zamrzelo, že tenhle krasavec nedělal z lovu trochu větší drama. Přeci jenom, když člověk najde hledaného brouka hned po dvou minutách, tak to není ono :-)


Chvíli jsem fotil střevlíka, zatím déšť přešel v mrholení. Vypadlo to, že počasí se umoudří. Zvedl jsem se od irregularise, uklidil foťák a nechal jsem smrkový klacek svému osudu. Pokračoval jsem dál směrem k lokalitě.Hned o pár metrů dál jsem v trouchnivém pařezu našel dalšího pěkného střevlíka. Cychrus caraboides (Linné, 1758) seděl ve své komůrce jako černá strnulá kulička. Když jsem odhrnul kůru vedle, měl tam zimní úkryt překrásný Chaetocarabus intricatus Linné, 1761. No jistě. Ten je pro celou zdejší lokalitu nejtypičtějším velkým střevlíkem. Moc času s jeho focením netrávím - intricátů zde najdu i dnes ještě desítky. Šmolkové modří krasavci jsou snad v každém druhém pařezu a často ve skupinkách.Ještě než projdu smrkovou monokulturou a dorazím na cílovou lokalitu, nacházím v pařezech další dva druhy střevlíků - Megodontus violaceus Linné, 1758 a Oreocarabus hortensis Linné, 1758.

Oba tyto jinde velmi hojné druhy jsou zde spíše v menšině. Jejich konkurent intricatus přesvědčivě vítězí.
Jsem na místě.


Monokultura ustoupila světlému lesu s převahou buků. Porosty se rozprostírají po svazích údolí vymodelovaného rychle tekoucím potokem. Nedaleko odsud se potok vlévá do řeky Vltavy. Právě Vltava sem zřejmě před lety splavila ze Šumavy a z Blanského lesa všechny horské druhy brouků, které našly v uzavřeném údolí ideální náhradní stanoviště.

Bohužel opět hustě prší. Schovávám se na kraj smrkového mlází. Než přejde nejprudší déšť, prohlížím si jeden ztruchnivělý pařez. A hned další dva druhy velkých střevlíků! Zelený klenot Chrysocarabus auronitens Fabricius, 1792 a o poznání menší Carabus arcensis Herbst, 1784.Pod smrky jsem schovaný dobře půl hodiny. Ideální fotovýprava vypadá opravdu jinak :-(

Pomalu utichající dešťovou show využívám k prozkoumání nejzajímavější části lokality. Ta je na svazích kopců nad potokem.

Na velké Caraby už nemyslím. Hledám roháčky. Zdejší údolí je naprostý unikát. V něm a jeho těsné blízkosti se vyskytují pravděpodobně všechny druhy našich roháčů. Jiné takové místo u nás neznám.

Viděl jsem zde klasického velké roháče, hojný je zde i kozlík Dorcus parallelipipedus (Linnaeus, 1758). V bukových kládách se rozmnožují celé generace roháčků bukových Sinodendron cylindricum (Linnaeus, 1758). Vzácně je zde náš nejmenší roháček, mrňavý Aesalus scarabaeoides (Panzer, 1794). Mimo tyto druhy jsem zde sice ještě nenatrefil na roháčka Platycerus caraboides (Linnaeus, 1758), ale není důvod, proč by tady nebyl.

Zkrátka, zdejší údolí je zaslíbené místo nejen pro velké střevlíky, ale i pro naše roháče.
Největší zajímavostí zdejší roháčí rodiny je horský druh Ceruchus chrysomelinus (Hochenwarth, 1775). Nejvíce mu svědčí rozpadlé smrkové dřevo.Nedá mi velkou práci, abych našel ten optimální kmen. Dřevo pořádně vlhké a plné larviček. Hledám imago roháčka na vyfocení. Z minulosti mám vypozorováno, že imaga jsou celoročně spolu s larvami. Na kuklu jsem kupodivu nikdy nenarazil. Ale teď nemám štěstí ani na to imago. Jen pár rozpadlých kousků. Prdelky, hlavičky, krovky. A já brzy začínám rezignovat. Napadá mě, že takhle bych tady mohl rozvrtat celý kmen, zničit živné prostředí pro malé larvičky … a brouka se třeba ani nedočkám.


A to se mi nechce. Roháčka pro žádné sbírkové účely nepotřebuji, jen pro tu zpropadenou fotku. Jenže když se ze dřeva sypou stále nové a nové larvičky a brouk žádnej … pouštím sekání kmene k vodě.

Někdy příště.


Zase prší. Jdu domů. Fotocíl jsem splnil jen napůl, jsem zmoklej jak slepice. Ale stejně. Bylo to prima. Už ať je pořádný jaro, kurnik šopa :-)

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Radim Radim | Web | 25. března 2009 v 9:39 | Reagovat

Ahoj,

gratuluju ke střevlíkům, tolik druhů za jednu výpravu se mi snad ještě nepovedlo:) Hlavně mě zaujal ten roháček...to bude asi hodně zajímavá lokalitka. No musím se po něm taky konečně mrknout i u nás...snad bude čas.

Měj se

2 Flintstone Flintstone | 12. května 2009 v 17:20 | Reagovat

Ahoj, fandímm všem broukům a všem co je obdivujou tak jako já.
Ať se daří.

3 teou teou | 17. listopadu 2010 v 19:43 | Reagovat

výborný sem první kdo ohodnotil
čllánek

4 Burberry Totes Burberry Totes | E-mail | Web | 30. června 2011 v 11:43 | Reagovat

The point of good praise is that it must look deadly serious in order to seem sincere.

5 Zdeněk Zdeněk | E-mail | Web | 15. září 2011 v 9:16 | Reagovat

Ahoj, krásné čtení pane Niedle :). Kdyby sis tu larvičku vzal, tak se ti vylíhne toto:
http://www.fotohanc.com/displayimage.php?pos=-89

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama