.... výpravy především za jihočeskými tesaříky

Brachyta interrogationis (Linnaeus, 1758)

22. listopadu 2008 v 21:22 | honza |  Cerambycidae
Tesaříka Brachyta interrogationis (Linnaeus, 1758) najdeme výhradně v jihozápadní části Krušných hor a v Doupovských horách. Je to jeden z nemnoha tamních špekózních tesaříčků. Proto jsem se při letošní rodinné dovolené v městečka Horní Blatná těšil, že tohoto tesaříka uvidím.
Městečko Horní Blatná je přímo v centru výskytu tesaříka Brachyta interrogationis (Linnaeus, 1758) [= Evodinus interrogationis (Linnaeus, 1758)]. Hned první den pobytu jsem se vypravil "za humna" a na horské louce jsem se rozhlížel po fialovém květu kakostu Geranium silvaticum, což měla být nejoblíbenější hostitelská rostlina tesaříka. Ale kde nic, tu nic.

Začal jsem se tedy dívat i po jiných rostinách a úspěch se dostavil. Na kraji lesa kvetly celé plantáže rdesna hadího kořene Bistorta major. A na jednom z květů - skrytě na spodní části, jsem našel prvního tesaříka! Byl téměř celý černý, jen se čtyřmi nepatrnými skvrnami. Radost jsem měl velikou. O pár metrů dál seděl na rdesnu párek brouků. A další tesařík o kus vedle.


To už jsem brouky dostal "do oka" a nové objevy na sebe nenechaly dlouho čekat.

Na tomto plácku u lesa byl tesařík opravdu hojný. Ale zvláštní bylo, že o dvacet metrů dál, na podobně pěkné mikrolokalitě, nebyl ani brouk. Podobná zkušenost se mi potvrdila během celého následujího pobytu v Horní Blatné.


Tesařík Brachyta interrogationis zde (v prvním červencovém týdnu) byl nejhojnějším květním tesaříkem, ale jeho výskyt byl vždy lokálně ohraničen. Třeba uprostřed rozlehlé louky měl oblíbených několik metrů čtverečních, kde seděl na každé druhé kytce a na zbytku louky se vůbec nevyskytoval. Preferoval zcela jednoznačně fialové svícínky rdesna, na jiných bylinách byl jen výjimečně (květy okoličnatých Apiaceae). Převažovaly tmavé formy brouka, s více či méně potlačenými žlutými skvrnami po stranách. Úplně černá imaga byla vzácnější, v poměru 1:30 oproti černo-žlutě vybarveným tesaříkům. Typickou formu s převažující žlutou barvou jsem nenašel. (překvapivě, že).Pozorování tesaříka Brachyta interrogationis na voňavých krušnohorských horských loukách bylo opravdu hezkým zážitkem a rád si ho aspoň na fotografiích, připomenu.


Fotografie z nádraží patří do mého volného broučkařského foto-cyklu "O broucích a lidech".


Horní Blatná nádraží celkem, tesařík na květu vpravo dole ...


... Horní Blatná nádraží blíže ...

... a Horní Blatná nádraží nejblíže ...

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Honza H. Honza H. | Web | 23. listopadu 2008 v 21:15 | Reagovat

Ahoj Jeníku. Gratuluju ke sbírání tohoto broučka, taky to pro mě byl jeden z nejkrásnějších zážitků tohoto roku. V kterou dobu jsi tam byl? Zaráží mě ta nepřítomnost živné rostliny.. Nebo že by byl už kakost odkvetlý? Mimochodem, já ho sbíral v okolí Kovářské (na květech kakostu - kolem 20.6.) a tam se taky vyskytoval přímo ve vsi, kousek od náměstí, na takové loučce mezi baráky.. a všude podél ulic a silnic.. A všechny kusy taky s převažující černou barvou (typická forma se prý v Čechách nevyskytuje... škoda)

2 admin admin | 23. listopadu 2008 v 21:23 | Reagovat

Čau Jendo! Byl jsem tam první týden v červenci, počasí docela vyšlo. Kakost jsem tam ze začátku neviděl a když jsem sklízel úspěchy na rdesnu, tak jsem ho už potom ani nehledal, přiznám se bez mučení :-) Tesařík ale evidentně miluje fialová, popř, růžová okvětí, zdá se.

3 Tomáš Tomáš | E-mail | Web | 18. září 2009 v 9:10 | Reagovat

Úplnou náhodou jsem několik exeplářů nachytal před 12 lety v rámci terenní praxe na střední škole. Ja je našel na loukách při výpravě na Meluzínu. Sběry jsem vypreparoval(brouky a blanokřídlé) a uložil jsem je do krabices nálepkou Meluzína. Teprve letos jsem sedostal k determinaci a třídění a ejhle oni tam byli i tichle krasavci.

4 derence derence | Web | 19. června 2015 v 0:07 | Reagovat

nebankovní půjčky ihned k vyplacení ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama