.... výpravy především za jihočeskými tesaříky

Respekt - to nám to novinář nandal

30. října 2008 v 21:23 | honza |  Různé
Týdeník Respekt vydal v aktuálním čísle (44/2008) článek o sběratelích brouků. Text má
návaznost na kauzu zadržených entomologů Šváchy a Kučery v Indii. A stručně řečeno, popisuje broučkaře jako podivná individua, která přežila dobu a odebírají se "historicky znemožnit", jak by řekl klasik. Posuďte sami. Článek v plné verzi bez vlastního komentáře přidávám dále.


Aktuální číslo časopisu RESPEKT, 44 / 2008

Dobře zpracovaný brouk

25.10.2008 13:43 - Česko - Tomáš Sachr
Jak tenké je lano, po němž chodí čeští entomologové

Na lovu. (Amatérský broučkař Vít Ryjáček – vlevo – se speciální výbavou pro chytání hmyzu) - Autor: Archiv

Obrázek: Na lovu. (Amatérský broučkař Vít Ryjáček - vlevo - se speciální výbavou pro chytání hmyzu) - Autor: Archiv VíceBudou to týdny plné napětí. Tahle věta určitě platí pro několikatisícovou komunitu místních sběratelů hmyzu. Začátkem listopadu by měl soud v indické provincii Dárdžiling vynést verdikt nad Emilem Kučerou, jedním z dvojice českých entomologů zatčených na prahu léta za sběr brouků v národním parku. Mezitím se domů vrátí jeho společník, zaměstnanec Jihočeské univerzity Petr Švácha.Finále příběhu, který už čtyři měsíce plní česká média, nabízí i možnost nahlédnout do uzavřeného světa vědců, amatérů i cynických překupníků, kteří se okolo sbírání brouků točí. A je k tomu ještě jeden důvod: zpřísňující se zákony na ochranu přírody slibují, že romantické výpravy za broučky už nebudou nikdy to, co bývaly.

Nádherná symetrie


Ještě vydržet pár metrů a je to tady. Špalír těl se mačká od dveří až ke schodišti ve vstupní hale a oči přítomných napjatě sledují uvaděče v ošoupaném saku. "Vydržte, pánové, ještě chvíli," zní do davu. "Bude to stát za to, to mi věř. Někteří tu čekali od svítání," mumlá muž v péřové bundě ke svému sousedovi a už se s rozzářenýma očima hrne dopředu. Je první říjnová sobota a ve známém železničářském kulturním domě na pražských Vinohradech se právě otevírá největší entomologická burza v Česku.

Rozlehlý sál se zlatými fanglemi na stěnách a křišťálovými lustry u stropu praská ve švech. Ve čtyřech dlouhých řadách se táhnou stoly obsypané skleněnými krabicemi s brouky a motýly, na pódiu se představuje jedna z firem nabízející "ty nejlepší špendlíky a pomůcky k preparování".

"To je hrůza, mám fobii z lidí," špitne kudrnatý mladík a s lapáním po dechu se tlačí zpátky ke dveřím. Po několika krocích však bere zpátečku. "No né!" vyhrkne, přidává několik latinských jmen jako "cerambycidae" nebo "oxypeltinae" a sklání se nad jednou z výstavek tesaříků. "A máte i nějakýho živýho?" sápe se k pultíku blonďatý klučina, který sotva vidí na jeho okraj. Jak mu ale pohotově vysvětluje pán za stolkem, "tady je všechno zpracovaný". Což volně přeloženo znamená, že veškerý přítomný hmyz má za sebou udušení ve skleničce s éterem, navlhčení a důkladné vyrovnání křídel s tykadly plus finální napíchnutí na zvláštní ocelový špendlík. "Dokonalá symetrie," zapomíná kudrnatý mladík na fobii a prstem přejíždí po skle nad lesknoucími se krovkami.

Na nepřipraveného člověka to působí značně bizarně. Za obrázkem vyrovnaných nehybných hmyzích tělíček se však skrývá svět, který už tradičně fascinuje tisíce Čechů a v němž mají právě Češi ve světě tradičně zvučné jméno. Na ten poslední mezinárodní rozruch spojený s indickým parkem však většina broučkařů rozhodně nebude vzpomínat v dobrém.

Světová třída


"Vždycky to začíná jako hobby. Ale pak se do toho dostanete, začnete se specializovat - třeba na potemníky - a dřív nebo později narazíte na člověka se stejným zájmem z vědy," vysvětluje šéf České společnosti entomologické Vladislav Malý, který vinohradskou burzu organizuje. "Ta hranice mezi amatérstvím a vědou je opravdu tenká. Sám mám na kontě několik nově popsaných druhů," říká s viditelnou dávkou hrdosti telefonní spojař, který prý kdysi nedokončil přírodovědeckou fakultu jen kvůli zdravotním problémům. "Díky mapování různých druhů hmyzu, ale i prostředí, kde žijí, jsme schopní pochopit biodiverzitu i změny životního prostředí," pokračuje pan Malý. O tom, že mnozí by brouky a motýly místo nabodnuté na špendlík viděli raději lézt a létat po louce, tady nemůže být řeč. Pro pana Malého je důležitější, že "jeho" exponáty, vlastnoručně "zpracované" a popsané, se dnes nacházejí v několika muzeích v různých koutech Evropy.

Je to prý skutečná výzva: v entomologických encyklopediích je dnes popsaný necelý půlmilion druhů. Podle posledních odhadů přitom po Zemi běhá brouků zhruba třicetkrát tolik. A v Česku to zní dvojnásob lákavě. Amatérská i profesionální entomologie tady má hlubokou tradici a Češi se v počtu citací v odborných časopisech, ale třeba i podle mezinárodních entomologických akcí à la burza pana Malého počítají k velmocím, jimiž jsou dále Spojené státy, Japonsko nebo Německo. Počet aktivních "poloprofesionálů" z řad nejrůznějších povolání odhadují sami entomologové zhruba na pět tisíc, jen Česká společnost entomologická pana Malého má dnes přes tisícovku členů.

Vědecké úspěchy, pravidelné burzy nebo precizně vyvedená diskusní fóra na internetu však jdou ruku v ruce s nepříliš přitažlivým světem, jehož postavy se často pohybují na hraně zákona. V úvodu zmíněný případ českých entomologů uvězněných v Dárdžilingu vzbudil kromě zájmu o to, kdo jsou vlastně entomologové zač, i řadu dalších otázek, jak daleko vlastně mohou především amatérští broučkaři při svých spanilých jízdách do přírody zajít.

Česko přijalo stejně jako většina vyspělých zemí světa už v devadesátých letech tzv. úmluvu CITES, která mezinárodní obchod s živými tvory a rostlinami upravuje. V případě brouků však nejde o nijak dramatické množství - CITES zahrnuje pouze jediný druh brouků, vzdálené příbuzné českého roháče, a zhruba dvě desítky druhů motýlů.

"Mezi miliony druhů na zemi se to zdá opravdu málo," pokyvuje hlavou Jan Klapuš z České inspekce životního prostředí, který má právě úmluvu CITES na starosti. "Důležitou roli ale hrají zákony na ochranu přírody v jednotlivých zemích. Každý stát sleduje živočichy na svém území a má nejlepší přehled o tom, jaké druhy je potřeba chránit." Konkrétně v Česku zákony pamatují zhruba na dalších sto padesát druhů chráněného hmyzu. Bez speciálního povolení hrozí za jejich sbírání až padesátitisícová pokuta. "Každoročně se ty případy řeší a není výjimkou, že kontrolujeme i balíky procházející přes hranice," říká pan Klapuš. Logika obchodu je jednoduchá - pokud se entomologovi podaří brouka vyvézt ze země, kde je chráněný, a nepatří mezi pár zmíněných druhů z mezinárodního seznamu, obchod se může rozběhnout.

Austrálie, Asie, Amerika


Tahle volnost je ostatně cítit i na vinohradské burze. Přestože je akce inzerovaná jako "setkání sběratelů hmyzu", realita připomíná už od brzkého rána obyčejnou tržnici. Ani jednomu z vystavujících nechybí na prosklených krabicích cenovky, některé kusy se v sáčcích prodávají po několika desetikorunách, jinde vyjde jediný exemplář na desítky i stovky eur. Za pultíky je slyšet angličtina, němčina, polština, u hlavního vchodu postává hlouček Japonců.

"Řadu z těch druhů je strašně těžké v přírodě najít, tady je máte na stříbrném podnose," libuje si drobný muž v kostkované košili a ukazuje kufřík s dosavadními úlovky. "Něco podobného bych u nás rozhodně nesehnal, tam je mnoho z nich chráněných," vysvětluje středoškolský učitel a amatérský broučkař Jean-Claude Sallese, proč se do Prahy vypravil až z francouzského Nancy.

K mání je toho opravdu hodně, od českých potemníků až k vzácným motýlům z deštných pralesů. Zoran Zlatić však za stolkem se svou výstavkou jen znechuceně kroutí hlavou. "Je to bullshit," vzdychne zavalitý padesátník s culíkem z šedivých vlasů a rozhlédne se po lidech postávajících kolem. "V Paříži mám ceny několikrát vyšší, ale tady lidi nemají peníze a musím dolů," poklepává na skleněné krabice. "Třeba tohle, tu barvu hned tak neuvidíte, ale to se zkrátka nedocení." Pod prstem se rýsuje silueta asi dvanácticentimetrového brouka s nazelenalými krovkami. Zoranův "kousek" s cedulkou Dynastes hercules vyjde na 1200 eur a s přehledem jde o nejdražší exponát na dnešní burze. Náladu pana Zlatiće postupně zlepšují alespoň množící se obchody, byť nezapomene poznamenat, že "Američani a Japonci stejně platí nejlíp".

Na profesionální obchodníky, jako je pan Zlatić (původně stavební inženýr z Bělehradu, který před dvaceti lety emigroval do Kanady, kde se obchodováním se vzácným hmyzem živí), narazí člověk na Vinohradech jen výjimečně. Většinou sedí za stolky amatéři, kteří si podle vlastních slov "musejí přivydělat na další expedici".

"Ty tam chceš napsat, že si na tom všichni mastíme kapsu, co?" zlobí se na druhém konci sálu třicátník v košili s rozházenými písmenky. Po jeho boku se táhne dlouhý dřevěný pult s pestrobarevnými motýly. "Zas takový terno to není. Tady za ten prodejní flek platím patnáct tisíc," rozhazuje rukama obchodník. "Austrálie, Asie, Jižní Amerika, naposledy Yucatan, klidně čtyři měsíce v kuse každý rok," říká po chvíli, když nad ostražitostí převáží chuť pochlubit se cestovatelskými ostruhami. Smysl expedic je v jeho případě jasný - v exotických místech nabrat co nejvíce "materiálu" a velkou část předem vytipovaným zájemcům prodat.

Soumrak hmyzaříků


Kam lze vlastně na škále "hmyzaříků" (jak se místní milovníci trofejí rádi titulují) zařadit dvojici entomologů zatčených v Indii? V případě Petra Šváchy je podle všeho odpověď jasná - člověk, který v Česku v devadesátých letech zakládal světově uznávaný časopis European Journal of Entomology, patří k evropské vědecké špičce. Jeho situaci zkomplikoval fakt, že na cestu nechtěl čekat několik měsíců, než indické úřady vyřídí povolení k jeho práci. Do indického Dárdžilingu se vypravil s jasným cílem - najít pouhé dvě larvy brouků, které mu chyběly k dokončení zhruba dvacetiletého výzkumu. Ani podle indických zákonů přitom nešlo o chráněný druh.

Případ Šváchova spolucestovatele Emila Kučery je komplikovanější. Kučera totiž spadá spíše do skupinky broučkařů, kteří vyrážejí za hranice poměrně často a entomologie je pro ně mnohem více koníčkem než seriózní vědou. Co konkrétně jel vlastním povoláním lesník Emil Kučera do Indie hledat, ví dnes jen on sám. Osudnou se mu každopádně stala nabídka prodeje některých chráněných brouků, kterou před časem vyvěsil na svém webu. "Nepatřil mezi obchodníky v pravém slova smyslu, přebytky z cest ale - stejně jako většina broučkařů vyrážejících na lov do exotických zemí - prodával," říká jeden z Kučerových známých (Kučera se Šváchou měli u sebe asi dvě stě kusů, jejich kolegové však podotýkají, že jiní z jedné výpravy běžně vozí i několik tisíc exemplářů).

Broučkaři: Chycený brouk je pro něco jako fotografie z cest.Broučkaři si dnes jednoznačně notují v tom, že nad dalšími cestami visí po čerstvé zkušenosti velký otazník. Indické zatčení totiž připomnělo fakt, že celá řada zemí zpřísňuje v posledních letech zákony na ochranu přírody. Některé jdou tak daleko, že namísto vyjmenování chráněných druhů uvádějí naopak pouze ty, jejichž sběr a chytání ve volné přírodě zakázán není. Podobně se v minulých letech měnily zákony právě v Indii, Španělsku, Brazílii, ale také na sousedním Slovensku.

A debata o zpřísnění se aktuálně rozbíhá i v Česku v rámci připravovaného zákona na ochranu přírody. Detaily zatím neznáme, ale podle prvních náznaků by se měl mnohem větší důraz klást na ochranu jednotlivých území jako celku, ne jen vyjmenovaných živočichů, kteří na něm žijí. "Jen doufám, že se nevydáme po stopách zemí jako Indie," říká Vladislav Malý. "To by byl náš konec."


--------------------------------------------------------------------------------------
TOŤ Z RESPEKTU VŚE. Následuje možná diskuse, která je na stránce: http://www.respekt.cz/clanek-diskuze.php?fIDROCNIKU=2008&fIDCLANKU=2393&fACT=ALL
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (533)
Zobrazit starší komentáře

501 AlinaNilova AlinaNilova | E-mail | 17. února 2019 v 4:18 | Reagovat

http://domkastrul.ru/articles/priroda-i-zdorove/kak-zarabotat-na-dache-vyirashhivaya-tsitrusovyie.html

502 buy_viagra buy_viagra | E-mail | Web | 17. února 2019 v 14:14 | Reagovat

I will immediately grab your rss feed as I can not find your email subscription link or enewsletter service. Do you've any? Please let me know in order that I could subscribe. Thanks.

503 LloydTah LloydTah | E-mail | Web | 19. února 2019 v 15:09 | Reagovat

【揚歌-教學麥克風直營店】官方線上購物網站─JM-180B有線麥克風擴音器│無線麥克風擴音器│揚歌小蜜蜂│專營教學麥克風及教學擴音器 https://mic-shop.com/

504 viagra viagra | E-mail | Web | 19. února 2019 v 15:34 | Reagovat

Its actually a nice and helpful piece of information. Im glad that you shared this useful information with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

505 online_viagra online_viagra | E-mail | Web | 21. února 2019 v 7:37 | Reagovat

Excellently written writeup, doubts all bloggers offered the same content material because you, the internet is actually a greater location. Please maintain it up!

506 buy_cialis buy_cialis | E-mail | Web | 22. února 2019 v 5:28 | Reagovat

griseofulvin psoriasis

507 viagra_online viagra_online | E-mail | Web | 23. února 2019 v 17:18 | Reagovat

Some genuinely prize content on this internet site, bookmarked.

508 online_viagra online_viagra | E-mail | Web | 24. února 2019 v 2:06 | Reagovat

Thanksamundo for the post.Really thank you! Awesome.

509 sylvialk3 sylvialk3 | E-mail | Web | 24. února 2019 v 11:21 | Reagovat

Young Heaven - Naked Teens & Young Porn Pictures
http://porn.clipsxxx.bestsexyblog.com/?taryn

hit asian porn teresa palmer porn all american gay porn dvd free female celebrities porn drawn naruto porn

510 cialis_online cialis_online | E-mail | Web | 24. února 2019 v 14:35 | Reagovat

I am impressed with this website, rattling I am a big fan.

511 buy_viagra buy_viagra | E-mail | Web | 26. února 2019 v 16:37 | Reagovat

Hello there! This post could not be written any better! Reading this post reminds me of my good old room mate! He always kept talking about this. I will forward this page to him. Fairly certain he will have a good read. Thank you for sharing!

512 cheap_viagra cheap_viagra | E-mail | Web | 26. února 2019 v 21:58 | Reagovat

Thank you, I have just been searching for information approximately this subject for ages and yours is the best I have came upon till now. But, what concerning the conclusion? Are you certain in regards to the supply?

513 buy_viagra buy_viagra | E-mail | Web | 28. února 2019 v 0:43 | Reagovat

Hey esto es un gran poste. Puedo utilizar una porcin en ella en mi sitio? Por supuesto ligara a su sitio as que la gente podra leer el artculo completo si ella quiso a. Agradece cualquier manera.

514 buy_viagra buy_viagra | E-mail | Web | 1. března 2019 v 13:09 | Reagovat

Your goal is to breed all the different dragons

515 jesusnt18 jesusnt18 | E-mail | Web | 2. března 2019 v 14:12 | Reagovat

Hot galleries, daily updated collections
http://lesbian.piss.instakink.com/?reyna

tila tuquila porn war machine porn pics freelove hina porn strip club porn free movie ipod mature moms porn photos

516 jeanninelc1 jeanninelc1 | E-mail | Web | 2. března 2019 v 20:48 | Reagovat

Best Nude Playmates & Centerfolds, Beautiful galleries daily updates
http://one.two.porn.xblognetwork.com/?anahi

humiliaton porn young black free porn tiny teen dp porn glod bar teen porn site porn thailand freesites

517 LarryWenly LarryWenly | E-mail | Web | 3. března 2019 v 4:17 | Reagovat

Который из вас что желание единожды в жизни не мечтал понимать голые сиськи какой-нибудь порно фото знаменитости <a href=http://fake-znamenitosti.com/>fake-znamenitosti.com</a>? Огромное число парней и мужчин мечтают что бы раз в жизни понимать голый бюст какой-нибудь голливудской звезды (предположим Меган Фокс) и, конечно же, вся планета мечтает ее трахнуть. Однако, к сожалению, обычным смертным не дано осуществить эту заветную мечту, но зато вы можете насладиться нашей новой рубрикой голые знаменитости онлайн в хорошем качестве HD даром и без регистрации.

Итак, теперь всегда, о чем вы мечтали стало доступным в одном месте. Буде вы простой хотите поглазеть на голых голливудских звезд, таких вдруг: Дженнифер Энистон, Анджелина Джоли либо Анна Хилькевич, то вам простой надо зайти в данную категорию и выбрать ролик с той или иной звездой. Исключая обычной обнаженки и голых тел известных девушек и женщин, у нас имеются сцены их горячего секса из различных фильмов, а так же видео вдруг с русскими звездами, так и с зарубежными.

Порно со знаменитостями онлайн – это иллюзия любого подростка, да и весь любого мужика с нашей планеты. Вы только представьте, сколько красивая телочка alias женщина, известная на дочиста мир, такая наподобие Сальма Хайек, жестко трахается с мужиком. Несомненно же, в фильмах вам не покажут пизду и холодный трах в задницу звезды, но зато вы совершенно насладитесь красивым телом неприправленный дамы, голыми сиськами и ее шикарной задницей. Перевелись ничего зазорного в том, воеже подрочить для то, наравне какая-нибудь красивая, сексапильная актриса трахается в фильме. Более того, это святое дело, беспричинно ровно обычному смертному отроду не суждено затолкать особенный часть в розовую киску Пенелопы Круз или разорвать анал Монике Беллуччи. Беспричинно сколько смело дрочите http://fake-znamenitosti.com/golye-televedushie/ и шиш не бойтесь.

Секс с русскими голыми знаменитостями в режиме онлайн тоже доступен для нашем сайте. Актрисы, певицы, спортсменки и другие известные женщины, которых мы часто видим по телевизору, занимаются откровенным сексом и показывают всю красоту своего тела. Неужели вы ни если не хотели помастурбировать на голую грудь Веры Брежневой тож трахнуть Регину Тодоренко из передачи «Орел и Решка». Теперь однако это вам доступно и вы можете откровенный теперь понаблюдать после сексом этих горячих, известных телочек, которые ебутся, как порно звезды! Отныне весь знаменитости России обнажат приманка знойные тела накануне вами и дадут ими насладиться в полном объеме.

518 socorrodg60 socorrodg60 | E-mail | Web | 3. března 2019 v 5:10 | Reagovat

Hot sexy porn projects, daily updates
http://free.porn.site.bestsexyblog.com/?colleen

free gang bang porn hardcore 60 s porn star free chubby agy porn video xiomara porn lesbo porn lingerie

519 buy_viagra buy_viagra | E-mail | Web | 5. března 2019 v 5:49 | Reagovat

That is some inspirational stuff. Never knew that opinions could be this varied. Be certain to keep writing.

520 Brianquees Brianquees | E-mail | Web | 7. března 2019 v 14:54 | Reagovat

台北市 萬華 禾云室內設計

http://interior-plan.com/

521 buy_viagra buy_viagra | E-mail | Web | 7. března 2019 v 19:42 | Reagovat

Hey very nice blog!! Man .. Excellent .. Amazing .. I will bookmark your site and take the feeds alsoI'm satisfied to find a lot of useful info right here within the post, we'd like develop extra strategies in this regard, thanks for sharing.

522 viagra viagra | E-mail | Web | 9. března 2019 v 22:52 | Reagovat

I'm not sure exactly why but this weblog is loading very slow for me. Is anyone else having this problem or is it a problem on my end? I'll check back later and see if the problem still exists.

523 viagra_cheap viagra_cheap | E-mail | Web | Úterý v 18:21 | Reagovat

A person essentially help to make seriously posts I would state. This is the first time I frequented your web page and thus far? I surprised with the research you made to create this particular publish extraordinary. Fantastic job!

524 GeorgeDig GeorgeDig | E-mail | Web | Středa v 5:16 | Reagovat

Fetish Porn Tube

525 viagra_cheap viagra_cheap | E-mail | Web | Středa v 15:44 | Reagovat

requirements. Recognitions pro suggestion like operative, balanced, explanatory as well as moreover exuberance thinkings about this issue to Gloria.

526 Robertton Robertton | E-mail | Web | Čtvrtek v 9:19 | Reagovat

民視眼鏡 - 媒體認證台北市士林最便宜眼鏡配到好http://www.people-eye.com.tw/

527 MatthewCIB MatthewCIB | E-mail | Web | Čtvrtek v 10:39 | Reagovat

unethost無限空間虛擬主機 http://blog.unethost.com/

528 TerrellLycle TerrellLycle | E-mail | Web | Čtvrtek v 21:03 | Reagovat

try this https://vogelwereld.be

529 discount_cialis discount_cialis | E-mail | Web | Sobota v 7:47 | Reagovat

I have recently started a web site, the info you provide on this site has helped me greatly. Thank you for all of your time &amp work. There can be no real freedom without the freedom to fail. by Erich Fromm.

530 buy_viagtra buy_viagtra | E-mail | Web | Včera v 0:27 | Reagovat

I'm really enjoying the themedesign of your website. Do you ever run into any internet browser compatibility issues? A handful of my blog audience have complained about my site not operating correctly in Explorer but looks great in Firefox. Do you have any solutions to help fix this problem?

531 viagra_online viagra_online | E-mail | Web | Dnes v 3:55 | Reagovat

I like what you guys are up too. This kind of clever work and exposure!

532 Rubenphode Rubenphode | E-mail | Web | Dnes v 8:48 | Reagovat

XYZ|國中基測|基測|基測歷屆試題|命題光碟|基測中心|基測試題滿1000送200

http://xyz.net.tw/

533 Michealsaf Michealsaf | E-mail | Web | Dnes v 15:28 | Reagovat

【揚歌-教學麥克風直營店】官方線上購物網站─JM-180B有線麥克風擴音器│無線麥克風擴音器│揚歌小蜜蜂│專營教學麥克風及教學擴音器

https://mic-shop.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama