.... výpravy především za jihočeskými tesaříky

Respekt - to nám to novinář nandal

30. října 2008 v 21:23 | honza |  Různé
Týdeník Respekt vydal v aktuálním čísle (44/2008) článek o sběratelích brouků. Text má
návaznost na kauzu zadržených entomologů Šváchy a Kučery v Indii. A stručně řečeno, popisuje broučkaře jako podivná individua, která přežila dobu a odebírají se "historicky znemožnit", jak by řekl klasik. Posuďte sami. Článek v plné verzi bez vlastního komentáře přidávám dále.


Aktuální číslo časopisu RESPEKT, 44 / 2008

Dobře zpracovaný brouk

25.10.2008 13:43 - Česko - Tomáš Sachr
Jak tenké je lano, po němž chodí čeští entomologové

Na lovu. (Amatérský broučkař Vít Ryjáček – vlevo – se speciální výbavou pro chytání hmyzu) - Autor: Archiv

Obrázek: Na lovu. (Amatérský broučkař Vít Ryjáček - vlevo - se speciální výbavou pro chytání hmyzu) - Autor: Archiv VíceBudou to týdny plné napětí. Tahle věta určitě platí pro několikatisícovou komunitu místních sběratelů hmyzu. Začátkem listopadu by měl soud v indické provincii Dárdžiling vynést verdikt nad Emilem Kučerou, jedním z dvojice českých entomologů zatčených na prahu léta za sběr brouků v národním parku. Mezitím se domů vrátí jeho společník, zaměstnanec Jihočeské univerzity Petr Švácha.Finále příběhu, který už čtyři měsíce plní česká média, nabízí i možnost nahlédnout do uzavřeného světa vědců, amatérů i cynických překupníků, kteří se okolo sbírání brouků točí. A je k tomu ještě jeden důvod: zpřísňující se zákony na ochranu přírody slibují, že romantické výpravy za broučky už nebudou nikdy to, co bývaly.

Nádherná symetrie


Ještě vydržet pár metrů a je to tady. Špalír těl se mačká od dveří až ke schodišti ve vstupní hale a oči přítomných napjatě sledují uvaděče v ošoupaném saku. "Vydržte, pánové, ještě chvíli," zní do davu. "Bude to stát za to, to mi věř. Někteří tu čekali od svítání," mumlá muž v péřové bundě ke svému sousedovi a už se s rozzářenýma očima hrne dopředu. Je první říjnová sobota a ve známém železničářském kulturním domě na pražských Vinohradech se právě otevírá největší entomologická burza v Česku.

Rozlehlý sál se zlatými fanglemi na stěnách a křišťálovými lustry u stropu praská ve švech. Ve čtyřech dlouhých řadách se táhnou stoly obsypané skleněnými krabicemi s brouky a motýly, na pódiu se představuje jedna z firem nabízející "ty nejlepší špendlíky a pomůcky k preparování".

"To je hrůza, mám fobii z lidí," špitne kudrnatý mladík a s lapáním po dechu se tlačí zpátky ke dveřím. Po několika krocích však bere zpátečku. "No né!" vyhrkne, přidává několik latinských jmen jako "cerambycidae" nebo "oxypeltinae" a sklání se nad jednou z výstavek tesaříků. "A máte i nějakýho živýho?" sápe se k pultíku blonďatý klučina, který sotva vidí na jeho okraj. Jak mu ale pohotově vysvětluje pán za stolkem, "tady je všechno zpracovaný". Což volně přeloženo znamená, že veškerý přítomný hmyz má za sebou udušení ve skleničce s éterem, navlhčení a důkladné vyrovnání křídel s tykadly plus finální napíchnutí na zvláštní ocelový špendlík. "Dokonalá symetrie," zapomíná kudrnatý mladík na fobii a prstem přejíždí po skle nad lesknoucími se krovkami.

Na nepřipraveného člověka to působí značně bizarně. Za obrázkem vyrovnaných nehybných hmyzích tělíček se však skrývá svět, který už tradičně fascinuje tisíce Čechů a v němž mají právě Češi ve světě tradičně zvučné jméno. Na ten poslední mezinárodní rozruch spojený s indickým parkem však většina broučkařů rozhodně nebude vzpomínat v dobrém.

Světová třída


"Vždycky to začíná jako hobby. Ale pak se do toho dostanete, začnete se specializovat - třeba na potemníky - a dřív nebo později narazíte na člověka se stejným zájmem z vědy," vysvětluje šéf České společnosti entomologické Vladislav Malý, který vinohradskou burzu organizuje. "Ta hranice mezi amatérstvím a vědou je opravdu tenká. Sám mám na kontě několik nově popsaných druhů," říká s viditelnou dávkou hrdosti telefonní spojař, který prý kdysi nedokončil přírodovědeckou fakultu jen kvůli zdravotním problémům. "Díky mapování různých druhů hmyzu, ale i prostředí, kde žijí, jsme schopní pochopit biodiverzitu i změny životního prostředí," pokračuje pan Malý. O tom, že mnozí by brouky a motýly místo nabodnuté na špendlík viděli raději lézt a létat po louce, tady nemůže být řeč. Pro pana Malého je důležitější, že "jeho" exponáty, vlastnoručně "zpracované" a popsané, se dnes nacházejí v několika muzeích v různých koutech Evropy.

Je to prý skutečná výzva: v entomologických encyklopediích je dnes popsaný necelý půlmilion druhů. Podle posledních odhadů přitom po Zemi běhá brouků zhruba třicetkrát tolik. A v Česku to zní dvojnásob lákavě. Amatérská i profesionální entomologie tady má hlubokou tradici a Češi se v počtu citací v odborných časopisech, ale třeba i podle mezinárodních entomologických akcí à la burza pana Malého počítají k velmocím, jimiž jsou dále Spojené státy, Japonsko nebo Německo. Počet aktivních "poloprofesionálů" z řad nejrůznějších povolání odhadují sami entomologové zhruba na pět tisíc, jen Česká společnost entomologická pana Malého má dnes přes tisícovku členů.

Vědecké úspěchy, pravidelné burzy nebo precizně vyvedená diskusní fóra na internetu však jdou ruku v ruce s nepříliš přitažlivým světem, jehož postavy se často pohybují na hraně zákona. V úvodu zmíněný případ českých entomologů uvězněných v Dárdžilingu vzbudil kromě zájmu o to, kdo jsou vlastně entomologové zač, i řadu dalších otázek, jak daleko vlastně mohou především amatérští broučkaři při svých spanilých jízdách do přírody zajít.

Česko přijalo stejně jako většina vyspělých zemí světa už v devadesátých letech tzv. úmluvu CITES, která mezinárodní obchod s živými tvory a rostlinami upravuje. V případě brouků však nejde o nijak dramatické množství - CITES zahrnuje pouze jediný druh brouků, vzdálené příbuzné českého roháče, a zhruba dvě desítky druhů motýlů.

"Mezi miliony druhů na zemi se to zdá opravdu málo," pokyvuje hlavou Jan Klapuš z České inspekce životního prostředí, který má právě úmluvu CITES na starosti. "Důležitou roli ale hrají zákony na ochranu přírody v jednotlivých zemích. Každý stát sleduje živočichy na svém území a má nejlepší přehled o tom, jaké druhy je potřeba chránit." Konkrétně v Česku zákony pamatují zhruba na dalších sto padesát druhů chráněného hmyzu. Bez speciálního povolení hrozí za jejich sbírání až padesátitisícová pokuta. "Každoročně se ty případy řeší a není výjimkou, že kontrolujeme i balíky procházející přes hranice," říká pan Klapuš. Logika obchodu je jednoduchá - pokud se entomologovi podaří brouka vyvézt ze země, kde je chráněný, a nepatří mezi pár zmíněných druhů z mezinárodního seznamu, obchod se může rozběhnout.

Austrálie, Asie, Amerika


Tahle volnost je ostatně cítit i na vinohradské burze. Přestože je akce inzerovaná jako "setkání sběratelů hmyzu", realita připomíná už od brzkého rána obyčejnou tržnici. Ani jednomu z vystavujících nechybí na prosklených krabicích cenovky, některé kusy se v sáčcích prodávají po několika desetikorunách, jinde vyjde jediný exemplář na desítky i stovky eur. Za pultíky je slyšet angličtina, němčina, polština, u hlavního vchodu postává hlouček Japonců.

"Řadu z těch druhů je strašně těžké v přírodě najít, tady je máte na stříbrném podnose," libuje si drobný muž v kostkované košili a ukazuje kufřík s dosavadními úlovky. "Něco podobného bych u nás rozhodně nesehnal, tam je mnoho z nich chráněných," vysvětluje středoškolský učitel a amatérský broučkař Jean-Claude Sallese, proč se do Prahy vypravil až z francouzského Nancy.

K mání je toho opravdu hodně, od českých potemníků až k vzácným motýlům z deštných pralesů. Zoran Zlatić však za stolkem se svou výstavkou jen znechuceně kroutí hlavou. "Je to bullshit," vzdychne zavalitý padesátník s culíkem z šedivých vlasů a rozhlédne se po lidech postávajících kolem. "V Paříži mám ceny několikrát vyšší, ale tady lidi nemají peníze a musím dolů," poklepává na skleněné krabice. "Třeba tohle, tu barvu hned tak neuvidíte, ale to se zkrátka nedocení." Pod prstem se rýsuje silueta asi dvanácticentimetrového brouka s nazelenalými krovkami. Zoranův "kousek" s cedulkou Dynastes hercules vyjde na 1200 eur a s přehledem jde o nejdražší exponát na dnešní burze. Náladu pana Zlatiće postupně zlepšují alespoň množící se obchody, byť nezapomene poznamenat, že "Američani a Japonci stejně platí nejlíp".

Na profesionální obchodníky, jako je pan Zlatić (původně stavební inženýr z Bělehradu, který před dvaceti lety emigroval do Kanady, kde se obchodováním se vzácným hmyzem živí), narazí člověk na Vinohradech jen výjimečně. Většinou sedí za stolky amatéři, kteří si podle vlastních slov "musejí přivydělat na další expedici".

"Ty tam chceš napsat, že si na tom všichni mastíme kapsu, co?" zlobí se na druhém konci sálu třicátník v košili s rozházenými písmenky. Po jeho boku se táhne dlouhý dřevěný pult s pestrobarevnými motýly. "Zas takový terno to není. Tady za ten prodejní flek platím patnáct tisíc," rozhazuje rukama obchodník. "Austrálie, Asie, Jižní Amerika, naposledy Yucatan, klidně čtyři měsíce v kuse každý rok," říká po chvíli, když nad ostražitostí převáží chuť pochlubit se cestovatelskými ostruhami. Smysl expedic je v jeho případě jasný - v exotických místech nabrat co nejvíce "materiálu" a velkou část předem vytipovaným zájemcům prodat.

Soumrak hmyzaříků


Kam lze vlastně na škále "hmyzaříků" (jak se místní milovníci trofejí rádi titulují) zařadit dvojici entomologů zatčených v Indii? V případě Petra Šváchy je podle všeho odpověď jasná - člověk, který v Česku v devadesátých letech zakládal světově uznávaný časopis European Journal of Entomology, patří k evropské vědecké špičce. Jeho situaci zkomplikoval fakt, že na cestu nechtěl čekat několik měsíců, než indické úřady vyřídí povolení k jeho práci. Do indického Dárdžilingu se vypravil s jasným cílem - najít pouhé dvě larvy brouků, které mu chyběly k dokončení zhruba dvacetiletého výzkumu. Ani podle indických zákonů přitom nešlo o chráněný druh.

Případ Šváchova spolucestovatele Emila Kučery je komplikovanější. Kučera totiž spadá spíše do skupinky broučkařů, kteří vyrážejí za hranice poměrně často a entomologie je pro ně mnohem více koníčkem než seriózní vědou. Co konkrétně jel vlastním povoláním lesník Emil Kučera do Indie hledat, ví dnes jen on sám. Osudnou se mu každopádně stala nabídka prodeje některých chráněných brouků, kterou před časem vyvěsil na svém webu. "Nepatřil mezi obchodníky v pravém slova smyslu, přebytky z cest ale - stejně jako většina broučkařů vyrážejících na lov do exotických zemí - prodával," říká jeden z Kučerových známých (Kučera se Šváchou měli u sebe asi dvě stě kusů, jejich kolegové však podotýkají, že jiní z jedné výpravy běžně vozí i několik tisíc exemplářů).

Broučkaři: Chycený brouk je pro něco jako fotografie z cest.Broučkaři si dnes jednoznačně notují v tom, že nad dalšími cestami visí po čerstvé zkušenosti velký otazník. Indické zatčení totiž připomnělo fakt, že celá řada zemí zpřísňuje v posledních letech zákony na ochranu přírody. Některé jdou tak daleko, že namísto vyjmenování chráněných druhů uvádějí naopak pouze ty, jejichž sběr a chytání ve volné přírodě zakázán není. Podobně se v minulých letech měnily zákony právě v Indii, Španělsku, Brazílii, ale také na sousedním Slovensku.

A debata o zpřísnění se aktuálně rozbíhá i v Česku v rámci připravovaného zákona na ochranu přírody. Detaily zatím neznáme, ale podle prvních náznaků by se měl mnohem větší důraz klást na ochranu jednotlivých území jako celku, ne jen vyjmenovaných živočichů, kteří na něm žijí. "Jen doufám, že se nevydáme po stopách zemí jako Indie," říká Vladislav Malý. "To by byl náš konec."


--------------------------------------------------------------------------------------
TOŤ Z RESPEKTU VŚE. Následuje možná diskuse, která je na stránce: http://www.respekt.cz/clanek-diskuze.php?fIDROCNIKU=2008&fIDCLANKU=2393&fACT=ALL
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (176)
Zobrazit starší komentáře

101 Ssgpi311p Ssgpi311p | E-mail | Web | 19. října 2017 v 22:34 | Reagovat

<a href="http://chuporn.net/">http://chuporn.net/</a>

102 Rjpjc545g Rjpjc545g | E-mail | Web | 19. října 2017 v 23:55 | Reagovat

<a href="http://chuporn.net">chuporn.net</a>

103 Jwlzt379s Jwlzt379s | E-mail | Web | 29. října 2017 v 13:12 | Reagovat

Milk porn movie. Mini skirt teen sex.  <a href="https://tubeplus.mobi/">tubeplus.mobi</a>

104 Vfokp932t Vfokp932t | E-mail | Web | 30. října 2017 v 23:20 | Reagovat

<a href="http://megogoserial.ru/">все сезоны</a> русские сериалы
русские сериалы
воронины
первый сезон
смотреть-воронины

105 Gdkzo139d Gdkzo139d | E-mail | 2. listopadu 2017 v 1:32 | Reagovat

Anjali nude sex.  <a href="https://pornbit.info/">https://pornbit.info/</a> Radhika Apte Porn. Alexis texas sex film. Heroines Blue Films.

106 generic_cialis generic_cialis | E-mail | Web | 3. listopadu 2017 v 0:50 | Reagovat

I just like the helpful info you supply on your articles. I will bookmark your blog and take a look at once more here regularly. I'm somewhat sure Ill learn a lot of new stuff right right here! Best of luck for the following!

107 Nckvx315z Nckvx315z | E-mail | Web | 5. listopadu 2017 v 3:51 | Reagovat

Tamil Xnxx.  <a href="http://www.pronhub.xyz/">http://www.pronhub.xyz</a> Hairy mom hot. Videos of girls taking their bras off.

108 Quufo692d Quufo692d | E-mail | Web | 5. listopadu 2017 v 5:23 | Reagovat

Facesitting and squirting porn.  <a href="http://www.pronhub.xyz/">http://www.pronhub.xyz/</a> Women poop porn. Tamilsexvedios.

109 Osmininaorise Osmininaorise | E-mail | Web | 8. listopadu 2017 v 19:49 | Reagovat

boots chemist viagra sales

      <a href=http://viagrahsk.com/>buy generic viagra</a>

    <a href="http://viagrahsk.com/">viagra cheap</a>

    usual dosage of viagra

110 viagra_generic viagra_generic | E-mail | Web | 16. listopadu 2017 v 6:16 | Reagovat

Ultimately, a dilemma that I'm passionate about. I have looked for data of this caliber for the previous various hours. Your internet site is greatly appreciated.

111 cialis cialis | E-mail | Web | 1. prosince 2017 v 15:19 | Reagovat

I am no longer sure the place you're getting your info, but great topic. I needs to spend a while studying much more or understanding more. Thanks for wonderful info I was on the lookout for this info for my mission.

112 cheap_viagra cheap_viagra | E-mail | Web | 5. prosince 2017 v 20:16 | Reagovat

Mudbox is a software for 3D sculpting and painting which

113 cheap_viagra cheap_viagra | E-mail | Web | 9. prosince 2017 v 16:32 | Reagovat

Have you ever considered about including

114 viagra_cheap viagra_cheap | E-mail | Web | 14. prosince 2017 v 19:18 | Reagovat

Farmville farms even include free gift that is especially

115 loans loans | E-mail | Web | 16. prosince 2017 v 5:44 | Reagovat

Spot lets start off perform on this writeup, I seriously consider this astounding internet site needs much more consideration. Ill apt to become once again to find out to read considerably a lot more, thank you that information.

116 cialis_online cialis_online | E-mail | Web | 22. prosince 2017 v 7:51 | Reagovat

An interesting dialogue is worth comment. I feel that you must write more on this topic, it won't be a taboo subject but typically people are not sufficient to speak on such topics. To the next. Cheers

117 cialis cialis | E-mail | Web | 24. prosince 2017 v 12:46 | Reagovat

I truly appreciate this post. I've been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You've made my day! Thank you again!

118 cheap_viagra cheap_viagra | E-mail | Web | 27. prosince 2017 v 11:08 | Reagovat

I just couldn't depart your site before suggesting that I actually enjoyed the standard information a person provide for your visitors? Is gonna be back often in order to check up on new posts

119 generic generic | E-mail | Web | 31. prosince 2017 v 19:31 | Reagovat

This really is actually fascinating, That you are a quite specialist blogger. Ive joined your rss feed and sit up for looking for more of your excellent post. Also, I have shared your web site in my social networks!

120 viagra viagra | E-mail | Web | 5. ledna 2018 v 4:16 | Reagovat

That alone wwas an egregious oversight on thheir own part, since

121 sildenafil_online sildenafil_online | E-mail | Web | 6. ledna 2018 v 21:42 | Reagovat

Pretty great post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I've really enjoyed surfing around your weblog posts. In any case I will be subscribing to your feed and I am hoping you write again soon!

122 cialis cialis | E-mail | Web | 8. ledna 2018 v 20:05 | Reagovat

Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how can we communicate?

123 buy_viagra buy_viagra | E-mail | Web | 19. ledna 2018 v 14:07 | Reagovat

nasa,  , harold hill

124 cheap_cialis cheap_cialis | E-mail | Web | 22. ledna 2018 v 23:35 | Reagovat

erythromycin medication drug

125 cialis_canada cialis_canada | E-mail | Web | 2. února 2018 v 9:31 | Reagovat

It's truly a great and useful piece of information. I'm satisfied that you shared this helpful information with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

126 viagra viagra | E-mail | Web | 21. února 2018 v 20:02 | Reagovat

I gotta  preferred this  web web page  it appears very valuable   quite advantageous

127 viagra viagra | E-mail | Web | 26. února 2018 v 11:57 | Reagovat

I've been absent for a while, but now I remember why I used to love this site. Thank you, I'll try and check back more frequently. How frequently you update your site?

128 DavidUphor DavidUphor | E-mail | Web | 6. března 2018 v 2:34 | Reagovat

<a href=https://www.youtube.com/watch?v=aE0I7uo2cpo>Lagliga Steroider i Sverige</a> testosteron lagligt https://www.youtube.com/watch?v=aE0I7uo2cpo

129 viagra viagra | E-mail | Web | 19. března 2018 v 22:30 | Reagovat

An interesting dialogue is value comment. I feel that it is best to write extra on this subject, it won't be a taboo subject but generally persons are not sufficient to speak on such topics. To the next. Cheers

130 RomeztAcinc RomeztAcinc | E-mail | 27. března 2018 v 2:53 | Reagovat

cheap generic viagra uk
http://xlviagragtr.com - viagra for sale for men
  viagra actress
<a href="http://xlviagragtr.com">viagra sale
</a> - free samples of viagra
viagra 20mg log in

131 viagra_online viagra_online | E-mail | Web | 31. března 2018 v 4:37 | Reagovat

I like this weblog so considerably, saved to my bookmarks.

132 payday_loans payday_loans | E-mail | Web | 4. dubna 2018 v 1:26 | Reagovat

Article Source  a viral game app is not that much

133 viagra viagra | E-mail | Web | 12. dubna 2018 v 8:17 | Reagovat

Thanks for this article. I might also like to say that it can end up being hard if you find yourself in school and merely starting out to create a long credit rating. There are many learners who are only trying to endure and have long or good credit history are often a difficult issue to have.

134 buy_cialis buy_cialis | E-mail | Web | 23. dubna 2018 v 15:17 | Reagovat

Several of these games are worth some time and are actually quite fun.

135 buy_viagra buy_viagra | E-mail | Web | 15. května 2018 v 19:37 | Reagovat

Thanks  for another wonderful article. Where else could anybody get that kind of information in such an ideal way of writing? I have a presentation next week, and I'm on the look for such information.

136 buy_viagra buy_viagra | E-mail | Web | 1. června 2018 v 17:26 | Reagovat

I simply couldn't depart your web site prior to suggesting that I actually loved the usual info a person supply for your guests? Is gonna be again continuously in order to check up on new posts.

137 buy_viagra buy_viagra | E-mail | Web | 12. června 2018 v 21:42 | Reagovat

You are my inspiration , I  have  few  web logs and  very sporadically  run out from to  brand.

138 viagra_cheap viagra_cheap | E-mail | Web | 13. června 2018 v 13:47 | Reagovat

I'm really enjoying the themedesign of your website. Do you ever run into any internet browser compatibility issues? A handful of my blog audience have complained about my site not operating correctly in Explorer but looks great in Firefox. Do you have any solutions to help fix this problem?

139 viagra viagra | E-mail | Web | 20. června 2018 v 19:32 | Reagovat

Im not that much of a online reader to be honest but your blogs really nice, keep it up! I'll go ahead and bookmark your site to come back later. All the best

140 cialis cialis | E-mail | Web | 27. června 2018 v 12:12 | Reagovat

I  conceive you have  remarked some very interesting points ,  regards  for the post.

141 generic_cialis generic_cialis | E-mail | Web | 30. června 2018 v 9:31 | Reagovat

Fantastic website. A lot of useful information here. I'm sending it to a few pals ans also sharing in delicious. And naturally, thank you in your sweat!

142 cialis cialis | E-mail | Web | 2. července 2018 v 19:16 | Reagovat

An interesting dialogue is worth comment. I feel that you must write more on this topic, it won't be a taboo subject but typically people are not sufficient to speak on such topics. To the next. Cheers

143 generic_cialis generic_cialis | E-mail | Web | 6. července 2018 v 15:13 | Reagovat

I like this weblog very much so much good info. It's a poor sort of memory that only works backward. by Lewis Carroll.

144 payday payday | E-mail | Web | 18. července 2018 v 4:27 | Reagovat

Outstanding post, I conceive people should acquire a lot from this web blog its rattling user genial. So much superb info on here

145 cheap_viagra cheap_viagra | E-mail | Web | 24. července 2018 v 1:12 | Reagovat

obviously like your website but you have to check the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the truth nevertheless Ill definitely come back again.

146 cialis cialis | E-mail | Web | 31. července 2018 v 14:31 | Reagovat

When I originally commented I clicked the Notify me when new comments are added checkbox and now every time a comment is added I get 4 emails using the same comment. Is there any way you may take away me from that service? Thanks!

147 viagra viagra | E-mail | Web | 4. srpna 2018 v 22:13 | Reagovat

you are in reality a good webmaster. The site loading pace is incredible. It kind of feels that you're doing any unique trick. Moreover, The contents are masterpiece. you have done a great process on this matter!

148 cialis_buy cialis_buy | E-mail | Web | 9. srpna 2018 v 21:58 | Reagovat

Hey very nice website!! Man .. Beautiful .. Amazing .. I'll bookmark your website and take the feeds alsoI'm happy to find numerous useful information here in the post, we need work out more techniques in this regard, thanks for sharing. . . . . .

149 cheap_viagra cheap_viagra | E-mail | Web | 22. srpna 2018 v 10:20 | Reagovat

Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home a bit, but instead of that, this is fantastic blog. A fantastic read. I will definitely be back.

150 pay pay | E-mail | Web | 24. srpna 2018 v 2:19 | Reagovat

Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You obviously know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something enlightening to read?

151 buy_viagra buy_viagra | E-mail | Web | 30. srpna 2018 v 7:18 | Reagovat

This web site really has all the information and facts I wanted about this subject and didn't know who to ask.

152 Kennethkek Kennethkek | E-mail | Web | 31. srpna 2018 v 4:56 | Reagovat

wh0cd2981343 <a href=http://ventolinmedicaid.us.org/>ventolin hfa</a>

153 cialis cialis | E-mail | Web | 3. září 2018 v 20:59 | Reagovat

Nice site. On your blogs extremely interest and i will tell a buddies.

154 cialis_cheap cialis_cheap | E-mail | Web | 6. září 2018 v 3:42 | Reagovat

you may have an important weblog here! would you prefer to make some invite posts on my blog?

155 Jeroldron Jeroldron | E-mail | 11. září 2018 v 13:56 | Reagovat

<a href=http://cialispp.com>cialis</a> generic cialis in the us
<a href=http://canadianpharmacynt.com>canadian pharmacy</a> xenical canadian pharmacy

156 Jeroldron Jeroldron | E-mail | 11. září 2018 v 17:28 | Reagovat

<a href=http://canadianpharmacyt.com>canadian pharmacy</a> canadian pharmacy exams pdf
<a href=http://canadianpharmacynt.com>canada pharmacy</a> canadian pharmacy restasis

157 Jeroldron Jeroldron | E-mail | 11. září 2018 v 21:04 | Reagovat

<a href=http://cialispp.com>cialis online contrassegno</a> buy cialis malta
<a href=http://canadianpharmacyxx.com>canadian pharmacy</a> canadian pharmacy port charlotte

158 Jeroldron Jeroldron | E-mail | 12. září 2018 v 0:39 | Reagovat

<a href=http://cialisonlineinfo.com>cialis online originale</a> cialis tadalafil 20mg how to use
<a href=http://cialispk.com>cialis 10mg online kaufen</a> cialis nedir

159 Jeroldron Jeroldron | E-mail | 12. září 2018 v 14:01 | Reagovat

<a href=http://canadianpharmacynt.com>canadian pharmacy</a> canadian pharmacy wildwood fl
<a href=http://canadianpharmacybf.com>canadian pharmacy</a> canadian pharmacy lidoderm patch

160 Jeroldron Jeroldron | E-mail | 12. září 2018 v 18:18 | Reagovat

<a href=http://cialispk.com>cialis online</a> ?????? ??? ???????
<a href=http://canadianpharmacybf.com>canada pharmacy</a> canadian pharmacy sign up

161 Jeroldron Jeroldron | E-mail | 12. září 2018 v 22:44 | Reagovat

<a href=http://viagramy.com>generic viagra</a> viagra online from mexico
<a href=http://canadianpharmacyt.com>canadian pharmacy programs</a> canadian pharmacy orthovisc

162 Jeroldron Jeroldron | E-mail | 13. září 2018 v 23:41 | Reagovat

<a href=http://cialispk.com>cialis online norge</a> generic cialis difference
<a href=http://canadianpharmacybf.com>canadian pharmacy 24h reviews</a> pharmacy xchange

163 Jeroldron Jeroldron | E-mail | 14. září 2018 v 20:17 | Reagovat

<a href=http://canadianpharmacynt.com>canada pharmacy</a> pharmacy qormi
<a href=http://canadianpharmacybf.com>canadian pharmacy accreditation</a> canadian pharmacy guelph

164 kimAdevy kimAdevy | E-mail | Web | 17. září 2018 v 18:11 | Reagovat

new viagra <a href="https://susamsokagim.com/">generic viagra 100mg</a> alternative viagra <a href=https://susamsokagim.com/>how to get a prescription for viagra without seeing a doctor</a>

165 Jeroldron Jeroldron | E-mail | 17. září 2018 v 23:59 | Reagovat

<a href=http://canadianpharmacybf.com>canadian pharmacy unsubscribe</a> pharmacy xchange
<a href=http://viagramy.com>viagra 100mg</a> generic viagra launch

166 Effosy Effosy | E-mail | Web | 19. září 2018 v 17:14 | Reagovat

cialis coupon
<a href=http://cialchprx.com/#>buy cheap cialis</a>
buy cialis professional
<a href="http://cialchprx.com/#">cialis online</a>

167 bbzAdevy bbzAdevy | E-mail | Web | 19. září 2018 v 20:43 | Reagovat

viagra sample <a href="https://emtpartsstore.com/">buy viagra online</a> buy viagra online at <a href=https://emtpartsstore.com/>teva generic viagra</a>

168 nffLiche nffLiche | E-mail | Web | 19. září 2018 v 23:44 | Reagovat

buy viagra online no prescription <a href="https://www.purseinstock.com/">cheap viagra online</a> viagra generic <a href="https://www.purseinstock.com/">buy viagra online usa</a>

169 Enquifs Enquifs | E-mail | Web | Pátek v 1:11 | Reagovat

prozac no prescription cialis generic
<a href=http://cialekds.com/#>generic cialis</a>
cialis generic 10mg
<a href="http://www.cialekds.com/#">cialis coupon</a>

170 hdtAdevy hdtAdevy | E-mail | Web | Pátek v 21:10 | Reagovat

tadalafil tablets <a href="http://cialiscials.com/">buy cialis canada</a> cialis 20mg <a href=http://cialiscials.com/>buying cialis online</a>

171 Causia Causia | E-mail | Web | Pátek v 23:49 | Reagovat

payday loans online reviews
<a href=http://paydayusaloans.com/#>usa loans</a>
bad credit payday lenders
<a href="http://paydayusaloans.com/#">express loans</a>

172 buy_viagra buy_viagra | E-mail | Web | Neděle v 22:11 | Reagovat

Hello to every one, its truly a fastidious for me to visit this site, it contains helpful Information.

173 cialis cialis | E-mail | Web | Pondělí v 16:32 | Reagovat

I like this post, enjoyed this one thank you for putting up. No man is wise enough by himself. by Titus Maccius Plautus.

174 Erothe Erothe | E-mail | Web | Včera v 4:27 | Reagovat

us pharmacy cialis generic
<a href=http://cialisdelta.com/#>buy cialis</a>
order cialis usa
<a href="http://cialisdelta.com/#">cheap cialis online</a>

175 Effosy Effosy | E-mail | Web | Včera v 13:04 | Reagovat

buy tadalafil india no prescription buy
<a href=http://cialisgenbrx.com/#>buy generic cialis online</a>
generic cialis work buy
<a href="http://cialisgenbrx.com/#">buy cialis online</a>

176 BreztInore BreztInore | E-mail | Web | Dnes v 0:37 | Reagovat

confisques
http://viagrawithoutdoctor.org - rsa anti-fraud
vissuto
<a href="http://viagrawithoutdoctor.org">rsa anti-fraud abuse report
</a> heartily
cosmesi

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama