.... výpravy především za jihočeskými tesaříky

Jak nás zatkla slovenská policie

20. září 2008 v 23:00 |  Expedice
Pozorně sleduji, asi jako většina našich entomologů, vývoj story pánů Šváchy a Kučery vIndii. V té souvislosti nabízím krátkou vzpomínku na jednu příhodu ze Slovenska.

Přátelé, kamarádi, nějak mám dojem, že se ta amatérská entomologie ubírá pěkně do pekel. P.Švácha je uznávaným odborníkem na larvy tesaříků. Kolegu p. Kučeru osobně neznám, slyšel jsem všelicos, ale o to vůbec nejde. Důležitým je konečný efekt - člověk z entomologie ztrácí radost, protože to už není sbírání, ale pakárna a kličkování mezi paragrafy. Takže - držím p. Kučerovi palce, ať se z té proklaté Indie co nejdřív a ve zdraví vyhrabe a p.Šváchovi přeji pokračování v jeho vědecké práci! Good luck, pánové!
Já vám dnes nabízím jednu žánrovou příhodu a pár fotek jako bonus. Vše z první ruky - totiž z vlastní praxe. Nejedná se o Indii, ale o východní Slovensko. Z této části naší exdomoviny přichází poslední dobou zprávy jak z časů Divokého Západu (res. Východu), viz např. diskuse na Elateridae.com ZDE. Tato historka je stará několik let, ale možná je právě teď správný čas vyjít s nimi na světlo boží.
Byl květen, vyrazili jsme s kamarády na cestu po slovenském jihovýchodě. Po dvou dnech cesty jsme dorazili na okraj Slovenského krasu. Nepříjemně nás tady překvapila novinka - čerstvě vztyčené cedule "Národny park". O vyhlášení jsme dříve nevěděli, ale celkem rychle jsme se dohodli, že bereme na vědomí, příště se podle toho zařídíme, ale teď již itinerář měnit nebudeme. Když jsme už vážili takou dalekou cestu, že …
Minuli jsme vskutku hezkou vstupní bránu do NP - obří cementárnu u Plešivce a za chvíli jsme již byli na lokalitě.
Způsobně jsme zastavili na parkovišti a vypravili se do terénu. U zdejší jeskyně jsme potkali tábořící partičku odrostlých slovenských skautíků. Takových vymydlených klaďasů, kteří z nás měli - z nějakého pro nás nepochopitelného důvodu - upřímnou radost. Přátelsky na nás kývali hlavami a když viděli naše foto-nádobíčko, ochotně se nabídli, že nám udělají snímeček. Proč by ne? s domorodci je výhodné být za dobře. Cvak! Skautíci nás vyblejskli - a pak zmizeli. Vzhůru to terénu!
Part 1
Kluci vyrazili po střevlíkách, já zaplul se sklepávadlem do porostu. Toužil jsem sklepnout tesaříka Nivellia sanquinosa (Gyll. 1827). Kamarád mi řekl, že rok předtím jich zde byly stovky. Ale já měl pech - byla docela zima a ani krovka. A tak jsem chodil, klepal do větví a nic…
A pak jsem stál u jednoho hlohu nedaleko cesty, najednou se rozhrnul porost a z něj vyrazil maskáčovanej chlap. "Stoj!" vyhrnul na mě.
Poslal jsem ho někam, ale on se tvářil velmi nepříjemně. Pak mi řekl, že je ochráncem přírody a že jsem zatčen. Ha ha! Chtěl jsem vidět služební průkazku. To vyměkl a změnil svou roli na "jaskyňára - pomocníka ochrany přírody". A začal mě fotit, protože jsem vážně podezřelý z porušení zákonů Slovenské republiky. Pak chtěl ukázat obsah kapes. Když byl konfrontován s dvěmi beznadějně prázdnými lahvičky a nožíkem zvaným rybička, byl zjevně zklamán.
Ha ha podruhý.
V tu chvíli jsem byl na koni a řekl mu, že si ho pro změnu vyfotím já. Byl tak zpitomělej, že zapózoval a tady vedle ho máte - Jánošíka.
Part 2
Pak mu ale zazvonil mobil. Byli to kolegové - ochranáři, že zatkli mé kámoše, našli u nich sběratelské potřeby a s policejním doprovodem nás čekají u zajištěného vozidla na parkovišti. Jánošík byl rázem opět ve hře a já byl povýšen na člena organizovaného gangu, který plení slovenské národné bohatstvo.
Na parkovišti stála ona známá skupinka skautíků. Hrdě nám hlásili, že tady účelově čekali na příjezd nějakých českých chrobáčikarov. A Černý Petr padl na nás. Celou domobraneckou skupinku vedl jakýsi agilní mladík jménem Iždinský či tak nějak. Týpek vizáže a chování Pavlíka Morozova, jestli vám to něco říká. Ob snímek níže ho vidíte zády k objektivu. Dále je tam ke zhlédnutí i jeho laškovně poloodhalený druh (ten byl ale docela v pohodě) a v pozadí přichází dvě holky. To byly pro změnu dobrý fúrie, Iždinský s nimi manipuloval jak správný vůdce ilegální sekty, poslouchaly ho na slovo. Můj Jánošík zůstal mimo snímek. Asi mě v tu chvíli měl hlídat. Uff.
Na vše dohlížel otrávený policajt s cigárkem. Řekl, že dostali udání a tak nás musí vyšetřit. Pak ukázal na naše auto, abychom vyndali ven věci. A šel pryč. Zcela evidentně nám dal příležitost, abychom kontraband prostě někam v tichosti zahodili a on mohl piánko celou kauzu uzavřít. Jenže svazák Iždinský měl oči jako ostříž! Brousil kolem auta a chrochtal blahem, že odhalil svůj první velký případ. Zajistil nějaké síťky a dvě smrtičky se sběry z předešlého dne.
Odjeli jsme na policejní stanici v Plešivci.
Part 3
Policajti byli naprdnutý. Museli s námi strávit večer při psaní protokolů a přitom v TV dávali zápas Slovensko - Švédsko. Koho by to neštvalo!
Šéf stanice mi upřímně řekl, že když jsme se nechali chytit, tak jsme kokoti. A hned druhým dechem dodal, že i jejich ochranáři jsou kokoti, protože vyhlásili Národní park a přitom tam všichni obyčejný lidi chodí "polovničit."
Celý příběh skončil tak, že nás po půlnoci vyrazili ze stanice do deštivé noci a za tři měsíce nám jeden známý z ČSAV ukazoval, že dostal ze Slovenska k vypracování znalecký posudek naší společenské škody (oni odborníky na brouky nemají).
Hodnota hmyzu ve dvou zabavených smrtičkách byla očíslena podle nesmyslného sazebníku na cca 40 tisíc SK a bylo to. Poslali jsme prachy na Slovensko a tím historka skončila.
Takže tak.
Uznávám, že tato příhoda se nedá srovnat se zážitky jiných entomologů z východního Slovenska a se šlamastikou našinců v Indii už vůbec ne. Ale je fakt, že prostě pakárna nastupuje. Bude hůř.
Posílám pozdrav do Indie a držím vám palce, pánové!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pája Pája | 22. září 2008 v 19:42 | Reagovat

Líbí se mi tvůj nadhled :-)

2 Michal Michal | E-mail | 30. října 2008 v 23:28 | Reagovat

Mě se líbí ten Jánošík. Pěkně pózuje. Každý článek má svého hrdinu. A tohle je ten můj. Drsný výraz, nekompromisní pohled, nesmlouvavá tvář, moc ve výrazu, úspěšný chlap ... prostě typ pro reklamu.

3 Lukyn Lukyn | E-mail | 5. listopadu 2008 v 18:55 | Reagovat

:D Ty vole :D to je masakr - suprově napsáno... Ale zajímalo by mne, jak se to vůbec posuzuje - 40... Já měl dojem, že podle Slovenského zákonu je max. pokuta fyz. osobě 30 000 (za chytání brouků...)...? Nebo jestli jste to měli dohromady 40? No jsou to intoši no... :/ kam to půjde? To jsme už opravdu kriminálníci?

4 admin admin | 6. listopadu 2008 v 8:43 | Reagovat

Zaplatili jsme tu částku dohromady. Vyšetřování skončilo, zapomeňte :-)

5 Milan.M Milan.M | E-mail | 9. listopadu 2008 v 18:07 | Reagovat

Padám ze židle, asi se brzy staneme ještě větším nebezpečím než teroristi a entomology bude povoleno na lokalitách střílet. Dostane už konečně nějaký vypatlaný politik rozum?

Hodně štěstí všem.

6 Burberry Stamp Canvas Burberry Stamp Canvas | E-mail | Web | 27. června 2011 v 8:09 | Reagovat

As you gain expertise, Very helpful post!  It is extremely helpful for me. It is good idea.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama