.... výpravy především za jihočeskými tesaříky

Vražedná cyklostezka ČB – Hluboká/Vltavou

8. července 2008 v 22:17 | Honza |  Výpravy ČR
Dnes jsem se vydal na jednu z nejfrekventovanějších cyklostezek v ČR. Vede z Českých Budějovic podél řeky Vltavy až na Hlubokou nad Vltavou. Měří 10 km a denně tudy projede několik tisíc kolařů. Co je ale pro entomologa daleko zajímavější - v její těsném okolí se vyskytuje řada pěkných brouků. Často chráněných. Kteří nezřídka končí pod koly bikerů, cyklistů a bruslařů. Takže mě zajímalo, co začátkem prázdnin na cestě najdu zajetého, rozšláplého, rozmázlého atd. Zkrátka - v době šikanování amatérských entomologů jsem chtěl udělat malý výlet do reality - kolik brouků zahyne nikoliv ve smrtičce fanatického entomologa, ale pod koly lidmilovných - sportovně naladěných sportsmanů.

Výlet jsem začal u sídliště Pražské předměstí. Zdejší lípy jsou lokalitou krasců lipových Poecilonota rutilans . Jejich sezóna je ale pryč. Jsou tady ale i pěkné topoly a na jednom z nich mě upoutala čerstvě vylíhlá nesytka rodu Sesia. Tohoto motýla jsem neviděl již hodně dlouho, takže jsem měl i z této "nebroučí" krasavice radost. U paty topolu se navíc potuloval mírně připitomělý chroustek letní Amphimallon solstitiale. Ideální kandidát na přejetí od nějakého statného bikera.
nesytka rodu Sesia
a chroustek letní Amphimallon solstitiale
Pokračuji dále. Cyklostezka vede kolem řeky podél největšího českobudějovického sídliště Vltava. Kolem stezky skotačí běžní kvapníci rodu Amara, nic zajímavého. Ovšem v krátké dubové aleji mě upoutává broučí mrtvolka na kraji stezky. V první chvíli si myslím, že se jedná o nosorožíka. Je to ale samice páchníka hnědého Osmoderma eremita. První chráněný brouk. Mrtvolka je téměř neporušená, jen mravenci se sbíhají k hostině.
místo nálezu nebožtíka páchníka hnědého Osmoderma eremita
Dále stezka vede kolem řeky. Nejčastějším broukem, který se v těchto místech pravidelně vyskytuje je pohledný střevlík Carabus scheidleri. Obvykle je to jeho modrá forma, ale lze vidět i zelené střevlíky. Také dnes mě nezklame. Jeden sameček pobíhá čiperně po stezce a zatím mu to vychází - kolaři ho míjejí.
Držím střevlíkovi v jeho ruské ruletě palce a pokračuji dále směrem ves Bavorovice.
Zde bývá sem tam přejetá Lamia textor, která vyběhne z vrbiček u cesta. Dnes ale po včerejším dešti žádný kozlíček v dohledu.
Za Bavorovicemi vjíždí cyklostezka do dlouhé dubové aleje. Hned na začátku aleje je mrtvý roháč obecný Lucanus servus - sameček. A o kus dál ještě samice. Jako Romeo a Julie.
Cyklostezka pokračuje pod dubovým příkrovem k Hluboké nad Vltavou. Na cestě jsou rozjetí roháčci kozlíci Dorcus parallelipipedus. Ale jinak nic.
rozjetý roháček kozlík Dorcus parallelipipedus
Je poměrně chladno, cesta je vcelku vyčištěná - včera pršelo opravdu vydatně. Zajímavého už neobjevuji nic. Ani staré duby napadené tesaříkem obrovským Cerambyx cerdo na samém konci cyklostezky u golfového hřiště nenabízí žádný entomologicky přitažlivý pohled.
golfové hřiště Hluboká nad Vltavou
Obracím se zpět k domovu. Můj záměr se tedy zas až tak moc nevyvedl. Chtěl jsem ctěnému publiku představit cyklostezku jako dálnici plnou rozjetých broučích mrtvolek. Ale vybral jsem si špatný den - brouci jsou zalezlí a cyklisté konec konců také nejsou v míře obvyklé. A ono je to tak vlastně lepší.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Tom Tom | Web | 14. července 2008 v 15:52 | Reagovat

Souhlasím, něco podobného jsem letos zažil v Lednicko-valtickém areálu. Tam bylo na cyklistických stezkách také hodně přejetých brouků, mj. i Calosoma sycophanta a několik zlatohlávků. Nevím, jestli je moudré přímo uprostřed cenné přírodní památky vést tolik cyklotras...

2 Radim Radim | 24. července 2008 v 16:10 | Reagovat

Zajímavé téma...hmyz většinou doplácí na každé setkání s člověkem. A nejen hmyz...

Pokud máte zájem navštivte i můj blog zaměřený na brouky.

www.nyznerovak.blogspot.com

3 Fčelda Fčelda | E-mail | 4. srpna 2008 v 23:02 | Reagovat

Je dobře, že někdo napsal takovýto článek. Co hmyzu zahyne pod koly aut nebo bicyklů, ale přitom zároveň entomologovi hrozí postihy za jednoho chyceného brouka.... A neřekl bych, že se záměr až tak nevyvedl. Jde o podstatu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama