.... výpravy především za jihočeskými tesaříky

Plány lovů ... a vůbec na rok 2008

7. března 2008 v 23:03 | honza |  Různé
Řeknu vám, že plánovat kdy-jak-a-co-v-nadcházející-sezóně mě na entomologii skutečněbaví. A kterej broučkař říká, že zimním a předjarním snovým výletům nepodléhá, tak kecá. Nebo je prostě u mě mrtvej Homolka. Protože popustit uzdu fantazii zkrátka k broučkaření patří. I když člověk ví, že většina věcí se stejně nepodaří, ale … aspoň je o čeká perspektiva dalšího sladkého snění, až kraj zapadne sněhem. Takže: jaké cíle pro rok 2008?

Předem bych řekl, že mé cíle nejsou malé. Ale ani ne moc přehnané, vzhledem k tomu, že na jaře budu měnit zaměstnavatele a tak si aspoň na letošní sezónu musím nechat zajít chuť na nějaký zvlášť výživný výlety v pracovní době: I když … J Tedy s takto rozdanými kartami je jasné, že letošní sezónu věnuji především návštěvám nepříliš vzdálených domácích lokalit. I když chci podniknout aspoň jednu pěknou výpravu na Slovensko a určitě poctím svou návštěvou Moravu. Jihočeské lokality však budou hrát zcela jistě prim.
Tesaříci: - potvrzení (vyvrácení ?) vytipovaných lokalit Tragosoma depsarium v Novohradkách. Místa objevená vloni na podzim jsou velmi slibná a výleťáky jako z učebnic!
- konečně zatknout Clytus tropicus na Třeboňsku, kde mi již po mnoho let zdárně uniká
- potvrdit/ vyvrátit výskyt Cerambyx cerdo na jedné nepříliš známé lokalitě na Písecku
+ nějaký zářez z kategorie jihočeské tesaříčkářské sci-fi: Ropalopus ungaricus, Pachyta lamed, Akimerus schaefferi, Stenurella septempunctata, Corymbia erythroptera …
Jiné čeledi: vyloženě "netesaříka" jihočeských snů nemám. Ale je mnoho adeptů na fotosafari: krasečky počínaje až lépe vyfoceným Carabus menetriesi konče (toho jsem fotil už několikrát, ale ten tmavý brouk se mi zkrátka ne a ne povést…). Rád bych pokračoval ve fotografování ohrožených a chráněných druhů brouků, opět nejlépe z jihočeských lokalit. Velmi by se mi líbil kovařík Ludius (Elater) ferrugineus, kterého jsem našel živého na Hluboké jenom jednou a to je bratru už pěkná řádka let!
Lokality: mít tak aspoň rok prázdnin, chtělo by se povzdechnout! Lokalit k prozkoumání je přehršel, ale obávám se, že zůstane opět z časových důvodů jen u těch prověřených. Přesto bych letos chtěl vícekrát vyjet na -
- rybník Řežabinec, údajně nejteplejší lokalitu v jižních Čechách. Krásná step, můj oblíbený tesařík Pedostrangalia revestita (také potřebuji vyfotit!) a hlavně teplomilný Callimus angulatus (Řežabinec je jeho jedinou jihočeskou lokalitou). Hodně ale záleží na počasí. Třeba právě Callimus se dá dobře sklepat z rozkvetlého hlohu - ale poslední dva, tři roky vykvetl hloh vždy v týdnu, kdy se počasí zkazilo a s tesaříky se zkrátka "nepotkal".
- Třeboňsko - lesy kolem Majdaleny - oj oj, tam se sbírá!
- Novohradské hory - na jih od Malont - soustava několika moc hezkých pasek s pozůstatky malých rašelinišť, jeden ento-špek vedle druhého.
- Šumava: oblast Plechý a Trojmezná, po řádění orkánu Kyrill je tam opravdu broukařského materiálu až nad hlavu. V letošním roce tam možná dojde k namnožení Paleocallidium coriaceum. A taková Pachyta lamed by taky nebyla marná!
.................................
Takže plány jsou hezký. Ale co se už v roce 2008 nepovede?
Vím, že minimálně 2 záměry pro letošní rok už nevyjdou. Oba byly přichystány na zimu.
- v první řadě už nevyjde zajet do jedné lokality na Třeboňsku, kde se dají vykutat z olší larvy špekózního krasce Dicerca alni a tesaříka Necydalis maior. Bohužel tato lokalita je tak podmáčená, že se dá navštívit pouze v časech dlouhotrvajících mrazů, kdy zmrzlý bažinatý povrch unese i urostlého entomologa. A taková zima se letos jaksi nedostavila.
- z podobného důvodu jsem se ani nepokusil vyrazit k vyhlídnuté skupince jedlí u zříceniny hradu Dívčí Kámen. Tady jsem vloni při rodinném výletě (a tedy velmi rychlém průzkumu) objevil přezimující kozlíčky Pogonocherus ovatus . Letos jsem chtěl zkusit štěstí s atraktivním jedlovým kozlíčkem Acanthocinus reticulatus. Jenže pořád jsem čekal na tu správnou zimu - a najednou je tady skoro jaro. Jedlové dazule tak dostali nečekanou šanci! A zároveň se naplnilo heslo ze záhlaví těchto stránek. Of course.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 JENA JENA | E-mail | 21. dubna 2008 v 9:02 | Reagovat

Zdravim te a gratuluji k zajimavym strankam.

Jen jsem chtel pripomenout, ze jsme planovali spolecnou navstevu Susickych vapencu ... Jena.

2 pete pete | 9. července 2008 v 13:23 | Reagovat

Třeba by tě mohl zajímat nález Phytoecia uncinata nedaleko Sušice...

Jinak gratuluji k hezkému blogu

3 admin admin | 30. října 2008 v 22:00 | Reagovat

Pete, to je člověče skvělý. Opravdu to byla "uncinata"? To je opravdu prima faunistický údaj. Šup to poslat Slámovi :-)

4 David David | 12. května 2010 v 15:41 | Reagovat

Ty plány co máš ohledně tesaříků,zůstanou opravdu jako sen.nemáš šanci chytit druhy co máš vypsané.

5 spasm spasm | Web | 19. června 2015 v 8:09 | Reagovat

rychlá půjčka litvínov ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama