.... výpravy především za jihočeskými tesaříky

Francouzská Guyana - výprava za titanem 2.část

1. března 2008 v 19:27 | Honza |  Expedice
Jak jsem psal minule - lovecké štěstí mi zpočátku ve Francouzké Guyaně nepřálo. Alespoň částečně to vynahradily jiné aktivity: např. návštěva karnevalu v Cayenne. Ten je největším festivalem v FG a pro místní je TOP událostí roku. Zmiňují se o něm i všechny turistické průvodce (ono jich zase tolik není).

Ulice se zaplnily průvody a školami samby a tance. Alkohol tekl proudem, ale kupodivu nebylo moc opilců. Byl to takový veselý, ale zase ne moc excentrický karneval. Spíš takovej domácí mejdan. Žádné výstřelky, žádná velká překvapení.
Další záplatou na podprůměrné lovy byla návštěva kosmického centra Evropské unie SCG v Kourou. Docela zajímavé místo. Žádná kosmická loď se sice aktuálně ke vzletu nechystala, ale prohlídka areálu SCG za obětovaný půlden rozhodně stála. Musíte se však na infocentru kosmické základny objednat předem - telefonicky. Prohlídky jsou denně 2x. Jednou v 8.00 a pak ve 13.00. Jenom malý postřeh: nevěděl jsem, že ze základny v Kourou startují i kosmické lodi Sojuz. A teď už to tedy vím J
Ale - když jsem už u kosmického střediska v Kourou, tak zpět k entomologii:
u zdejšího kosmo-infocentra jsem měl relativně slušné broukařské úspěchy při obcházení osvětlených návěstidel a informačních tabulí. Tato světelná lákadla stála přímo u stěny pralesa a tak na ně nalítával různý hmyz. Kromě obligátních můr jsem našel několik obřích ploštic, partičku vodomilů. Světlo přilákalo i pár menších zajímavých nosorožíků rodu Oryctes a jednu mírně pošramocenou samici Megasomy. Sezóna listorohých už byla evidentně za zenitem, ale nabídnutý reprezentativní vzorek jsem dokázal ocenit!
Také denní lovy na pláži v Kourou nebyly bez zajímavosti. Poletovali zde v hojných počtech dva druhy svižníků Lophyra. Nevadilo jim ani deštivé a poměrně chladné počasí. Nebylo ale vůbec jednoduché je chytit - lítali velmi nízko nad pláží, takže v síťce bylo většinou víc písku než svižníků!
DALŠÍ LOVY
Ale do FG jsem přeci jenom přijel hlavně kvůli titanovi. Zbývalo už jenom pár posledních dní a tak jsem se přesunul nejdřív do pralesů u Kaw, kde jsem chytal především sklepáváním z podrostů a pak zpět na Belizon. Už mi totiž trochu otrnulo a pozapomněl jsem na výstrahy o brazilských prospektorech.
V okolí Belizon jsem svítil dvě noci, a přes den jsem chodil po několika pralesních pěšinách, které jsem objevil. Užíval jsem si pohledy na poletující překrásné motýly rodu Morpho. Byli opravdu nádherní, úžasní, nedosažitelní a já nevím, jak ještě více popsat jejich unikátní krásu. Skutečné drahokamy pralesních světlin! Těmto lokalitám ale vládly především vážky a šídla - milovník Odonat by se tady musel vyřádit.
LOV TITANA
A přišel poslední večer. Na Belizon jsem se seznámil s jedním francouzským lovcem brouků. Pozval mě na večerní lov nasvé oblíbené místo, ale nic nesliboval. Já pozvání rád přijal.
Kolem šesté večer začalo silně pršet. A to nebyla dobrá zpráva. Na druhou stranu lepší moknout ve dvou než osamoceně, takže jsem to bral z té lepší stránky. Na plátna létaly můry, zelení velcí lišajové, sem tam nějaký kovařík. Tesařík žádný.
Jenže pak to přišlo!
Bylo asi půl druhé v noci. Seděli jsme u "titaního" plátna, od kterého vedla do výše cca 5-ti metrů vzhůru konstrukce se zářivkou. Plátno stálo na mýtině nedaleko místní cesty. A právě v půl druhé se z pralesa ozval zvuk, jako když bzučí malé letadlo.
A pořád blíž a blíž!
To už bylo jasný, že letí něco fakt hodně velkýho. A pak se nám konečně nad hlavami objevila skvrna velikosti středně velkýho netopýra a Prásk!
Přímo do horní zářivky.
Tesařík!
To jsem už věděl, že jestli tohle není Titanus giganteus, tak se vážně můžu odebrat do entomologického důchodu.
Otřesený brouk ve vývrtkách padal k zemi, - resp. k našemu plátnu, ale podařilo se mu pád ustát a s vrčením mizel ve tmě. To byl pro mě šok! Tak blízko jsem měl titana a je pryč! Jenže hukot krovek se najednou zase začal vracet a pak se ozvalo Prásk! podruhý - brouk zapadl asi pět metrů od našeho plátna do jakéhosi křoví. Už už jsem se vrhal do křoví za broukem, ale kolega mě v poslední chvíli zarazil. Poslouchej! - přikázal mi. A sám jen stál s prstem před ústy a nastavoval uši.
A měl recht.
Za okamžik jsme uslyšeli šramot, jak se velké broučí tělo prodírá křovím - a bylo to o dobrý metr jinde, než jsem si myslel. Kdybych za broukem skočil rovnou, možná bych ho v tý tmě i rozšlápl. Ale takhle jsem vystartoval na jistotu a za chvíli jsem tesaříka držel v ruce. A byl to opravdu Titanus! Radost obrovská.
Kolega mi gratuloval a pak brouka od oka přeměřil (tesařík byl pěkně mrštnej!) a řekl: 50 Euro. Ha ha - prostě obchodník, musel říct cenu, abych náhodou nežil ani na okamžik v bláhové naději, že na jeho světelném lunaparku můžu jen tak bezplatně lovit. Ale bez mučení přiznám - dal jsem mu ty peníze rád. Pocit z živoucího titana za to stál!
Tu noc už nic dalšího nepřiletělo.
Ráno jsem tesaříka přeměřil důkladněji - měl 13,6 cm. Což je prý místní standard. Ale i tak je to asi největší brouk, kterého jsem zatím vlastoručně chytil.
LETIŚTNÍ KONTROLA
A jelo se domů. Ještě jsem trochu váhal, zda si nemám nechat titana živého, ale nakonec jsem před odletem tesaříka usmrtil injekční stříkačkou. A dobře jsem udělal!
Při odbavovaní na letišti v Cayenne mě totiž vyhmátly dvě celní úřednice. Viděly český pas, ani se moc nevyptávaly a rovnou si vyreklamovaly moje už odbavená zavazadla. Zatáhly mě do uzavřené kukaně k prohlídce. Jejich otázky směřovaly k jedinému: co pašujete? Když uviděly smrtičky, hned jim zasvítily oči a začaly se na mě dívat jako na potencionálního teroristu stříknutého trochu komunistickým třídním nepřítelem. Zeptaly se, zda vezu něco živýho?
Řekl jsem že nic.
Projely komplet zavazadla, prohlídly smrtičky ale pochopitelně nic závadného neobjevily (usmrcení brouci je vůbec nezajímaly). Prohlídka trvala dobře půl hodiny, a byla opravdu důkladná. Neměl jsem živá zvířata, CITESové druhy ani drogy. Dámy pak začaly být už o něco příjemnější. Dokonce jsem se od nich dozvěděl i důvod této protičeské selekce - před půl rokem zde zadržely mladou Češku, která pašovala půl kila heroinu.
V letadle jsem se pak seznámil s dalším českým entomologem z Rokycan - cca 55-letým sympatickým chlapíkem, který m vyprávěl, že ho ty dvě pometla nechaly svlíknout až do trenek. No, shodli jsme se, že je to zážitek jak za časů železné opony.
SUMA SUMÁRUM
Když jsem si tak cestou domů rekapituloval své dojmy z FG, došel jsem k jednoznačnému závěru. Francouzská Guyana zůstane v mé osobní hitparádě navštívených zemí na jednom z posledních míst. Země francouzských šovinistů, bez temperamentu, s chybějící vůní a spiritem. Taková - nijaká. Je to pochopitelně subjektivní pocit. Leckdo může být z FG naopak unešený, ale já nemám důvod se do FG vracet. Navíc, když svého titana už tedy mám !
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 catanius catanius | 13. března 2008 v 15:41 | Reagovat

cesi maj fakt dobrou povest...

2 catanius catanius | 13. března 2008 v 15:50 | Reagovat

...to znamena, ze tam ted asi budou pekne prudit, ja totiz slysel ze s exportem hmyzu z F.G. neni problem, ale ted uz asi bude. Neumim si navic predstavit, ze kvuli takovym buzeracim se zmeska letadlo, to je snad fakt lepsi tam necestovat.

3 admin admin | 17. března 2008 v 19:03 | Reagovat

Milý kolego. Pokud si budeš chtít z FG odvést několik smrtiček s brouky nachytanými na světlo, tak ti na letišti neřeknou ani popel. Pokud bude hmyz mrtvý, je to úředníkům jedno. Žádný brouk není na seznamu CITES. Z motýlů je myslím CITESový jeden amazonský lišaj (ale bez záruky). Otázkou je jak dlouho?

Odpověď č.2: že "Češi mají fakt dobrou pověst".  Takhle se to říct nedá. Ona FG zkrátka není turisticky profláknutou destinací a tak sem jezdí na 95% jenom lidi, co zajímá džungle. A protože "normální" Čechy tohle zas tak nebere, je pro úředníky český pas vítaným signálem, že maj tu čest s entomologem. Je to zkrátka téměř jistota. Proto maj na letišti v Cayenne český pasy tak rádi - musej taky vykázat nějakou aktivitu, přeci :-) a českej entomolog je dobrý cíl. Pokud vím, nějakej zásadní průšvih se ze strany CZ entomologů ani nekonal. Průserová byla ta mladá holka s heroinem. Ale to už je jiná story. A taky to nemění nic na to, že i když jsem si úřednický přístup takto "rozumově" vysvětlil, tak že mi to vůbec nelíbilo. A do FG už necejtim potřebu se vracet.

4 Jirka Mička Jirka Mička | E-mail | Web | 10. dubna 2008 v 0:07 | Reagovat

Ahoj Honzo, celou tvoji cestu jsem přelouskal se zatajeným dechem. Titanus je také můj sen! Ale zarazil mě ten konec, jak píšeš žes nebyl spokojenej a že tam už nemusíš. Bylo málo brouků? To já byl v Malaysiji unešenej a chtěl bych tam třeba 2 roky žít a sbírat. Taky bylo málo brouků ale protože jsme tam byli na přelomu července a srpna. Jen jedna otázka. A co octan v letadle? Byl nějakej problém? Slyšel jsem od kámoše ze Švécka že nějakej broukař dostal 2 roky za to že mu našli éther. Letim letos do Maroka a mám teda trochu obavy.Jestli neni lepší ho tam někde koupit. Dík Jirka

5 admin admin | 15. dubna 2008 v 23:54 | Reagovat

Ahoj kolego Jirko, s tím etherem jsem o ničem podobném neslyšel. To spíš o případech, kdy letištní kontroly zabavily centrály se zbytky benzínu. Já osobně si etheru beru přiměřeně, mám ho v malé lahvičce (olepené izolepou, kdyby se náhodou rozbila) a tuto lahvičku dám do velké smrtičky naplněné čistými pilinami. Na cestu zpět případný zbytek etheru z malé lahvičky vylévám, to nemá cenu šetřit na nesprávným místě. Tož tak. PS: a máš prima stránky o broukách!

6 Jirka Mička Jirka Mička | E-mail | 16. dubna 2008 v 9:56 | Reagovat

Jasně Honzi, to je dobrej nápad ještě to dát do té smrtičky s pilinama. Dík!!! Ty mé stránky jsem začal dělat aby mi utekla ta hnusná zima. Tak jsem měl nějakej cíl. Jinak v neděli se chystám už na Srbsko a Karlštejn na Phitoecia pustulata a pod. fotit atak. Tak zatím pa Jirka

7 jirka jirka | E-mail | Web | 1. května 2008 v 16:11 | Reagovat

Ahoj,

Zajímalo by mě jak jsi se dostal na  Belizon přes vojáky,v lednu 2008 už tam nepouštějí ani místní bez speciálního povolení.můžeš mi napsat jak se jmenoval ten francouz s kterým jsi tam byl? předem díky za odpověď...Škoda že máš takovýhle závěry z FG pro mne je to jedna z mála zemí kde se zachovaly pralesy bez toho aby to byly rezervace,nikdo mě tam neotravuje s povoleníma že chytám a svítím.....

8 Veverka Veverka | 26. června 2008 v 9:32 | Reagovat

Nejsem entomolog (já jela za všemi krásami Fr.Guyany - příroda, historie, SCG), ale moje prohlídka na letišti v Cayenne (květen 2008) proběhla jako přes kopírák. Úřednice byly v pohodě. O té holce jsem věděla, proto mě nepřekvapilo, když po zdviženém obočí celníka (pohled na český pas) mě nasměrovali k osobní prohlídce.

9 Lucie Lucie | 6. října 2008 v 9:11 | Reagovat

Ahoj, docela mne mrzí číst tyhle řádky. Myslím, že autor si neumí vážit přírody, které si zde mohl ještě užít. Navíc se mi zdá, že se bojí do lesa.. co by potom chtěl:) I přesto si myslím, že viděl dost pěkného, jen to neumí ocenit. Škoda.

V životě a zvláště takhle na cestách občas dochází k nepříjemnostem. U Vás všechno dopadlo v pořádku. Nevím, na co si stěžujete. Pokud chcete mít klid, nikam nejezděte a seďte doma za pecí.

Vím, že nám zde chcete jen prezentovat další informace, a je to od Vás hezké, ale tohle mě prostě nemohlo nechat chladnou.

K Titanovi gratuluji. Je to obdivuhodný brouk, zvláště zaživa.

10 lukasbures lukasbures | E-mail | 5. prosince 2008 v 1:20 | Reagovat

Lucie: Trošku jsem nepochopil příspěvek? Jinak, k Titanovi také gratuluji, je to asi sen každého, kdo jej nechytal.

11 coleopter274 coleopter274 | E-mail | Web | 23. prosince 2008 v 12:48 | Reagovat

Hézký článek, až uděláš další tak bude doufám z půlky tak dobrej.

12 Admin Admin | 24. února 2009 v 11:52 | Reagovat

Tři Češi zadrženi ve francouzské Guyaně kvůli pašování zvířat

20. února 2009 PAŘÍŽ (zpravodaj ČTK) - Tři Čechy zadržely úřady na francouzské Guyaně kvůli pašování chráněných zvířat, která jsou na seznamu ohrožených druhů. Po zákonné dvoudenní lhůtě ve vazbě byli propuštěni na svobodu a bylo jim dovoleno opustit francouzské území. Na konci roku je ale čeká soud, který jim může vyměřit trest až šest měsíců vězení a pokutu 9000 eur (260 000 Kč). Dva muže ve věku kolem 40 let a jednoho kolem 60 let zatkla policie v úterý na letišti, ze kterého se chtěli vrátit letadlem přes Paříž do České republiky. Více: http://www.ekolist.cz/zprava.shtml?x=2149232

13 Martas Martas | 21. března 2015 v 19:45 | Reagovat

Řekl jsem, že po akci dám vědět. Tedy pár komentářů. Akce relativně úspěšná. 5 Titánů není mnoho, ale mnozí dopadli daleko hůře,... Ptal jsem se sám sebe, proč lidi v diskuzi psali, že F. Guyana není až tak tak atraktivní turistickou zemí. Jako absolventu geografie (mimo jiné) je mi to jasné. Ve F. Guyaně chybí vysoké hory! Prostě člověk je v krásném primárním pralese, ale nemá rozhled! Prostě tu krásu tolik nevidí (diametrální rozdíl např. s JV Asií). A celkově není FG přizpůsobená turistům. Turistické trasy prakticky neexistují, nebo jsou tak do 3 Km dlouhé. Bohu dík, že se tam moc nekácí a většina Guyany snad zůstane zachovaná (primární prales). Závěrem - krásná země, bez buzerace kvůli sběru hmyzu. Ale na druhou stranu také přiznávám, raději pojedu zase jinam (Titany jsem si již splnil). Země je to v každém případě krásná,...

14 Martas Martas | 21. března 2015 v 19:53 | Reagovat

Jo a ještě by se mohly někomu hodit aktuální informace. V roce 2015 nás nikdo na letišti již nešacoval. Na Belizon road nás jednou vyhodili vojáci, ale klidně bych si tam risknul zajet znova (ostatně stejně jsme se tam vrátili do 1 zlatého dolu). Dokonce jsme 1 i dojeli policejní auto. Zastavili nás, ale když jsem řekl, že máme povolení od majitelů jednoho zlatého dolu, že tam můžeme přespat, nedělali problémy. Takže v pohodě.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama