.... výpravy především za jihočeskými tesaříky

Carabus clathratus

19. března 2008 v 14:23 |  Carabidae
Včera jsem si zafotografoval krásný a vzácný druh střevlíka - Carabus clathratus.Tento druh se sicev jižních Čechách nevyskytuje, ale já mu to odpustím. Patří mezi dva tuzemské "vodní" střevlíky. Loví ve stojaté i mírně tekoucí vodě a nedělá mu potíže ani potápění.

Střevlík Carabus clathratus Linnaeus, 1761 je nádherným a zcela nezaměnitelným střevlíkem. V České republice obývá jen omezené lokality, jinak sahá areál jeho rozšíření až do dalekého Japonska. . Ve střední Evropě býval kdysi poměrně hojným druhem vázaným na oblast původních lužních lesů. České lokality v Polabí jsou dnes již zřejmě minulostí. Relativně nejčastější pozorování jsou hlášena z lužních lesů na jižní Moravě. Ale ani zde nelze hovořit o hojném výskytu.
Dorůstá délky až 37 mm.
Ekologie

Kriticky ohrožený a raritní druh, který se vyskytuje pouze v prostředí lužních mokřadů.
Starší entomologové pamatují s nostalgií na časy, kdy byly tito nádherní střevlíci hojným druhem lužních lesů pod Pálavou. Ovšem napuštění Novomlýnských nádrží začátkem 80-tých let udělalo z tohoto střevlíka i na jižní Moravě vzácný druh. Střevlík Carabus clatratus zde dnes přežívá na omezených lokalitách v několika rezervacích. Časy jeho hromadných nálezů jsou již zřejmě nevratnou minulostí.
Většina pozorování tohoto střevlíka pochází z období zimních měsíců, kdy tento druh bývá nalézán na zimovištích - v padlých ztrouchnivělých kmenech. Přezimuje i ve společnosti dalších příslušníků stejného druhu. Podobně přezimuje celá řada dalších velkých Carabidů.
Dospělé imago žije dva nebo tři roky.
Carabus clathratus Linnaeus, 1761 je na seznamu kriticky ohrožených druhů ČR.
FOTOSERIÁL:
Střevlík Carabus clathratus je výborným plavcem ...
... kterému nedělá problém ponořit hlavu pod vodu ...
... a vydat se za potravou hluboko pod hladinu ...
... kde už jen čeká trpělivě na svou příležitost ...
... pod vodou vydrží až 15 minut. Slušný výkon, což? A všimněte si laskavě té hezké buchanky vpravo dole :-)
... tak a po plavání mi ještě střevlík - model zapózoval se svojí kamarádkou. Vlastně zapózovala, jedná se o 2 samičky ...
Pro upřesnění: zobrazená imaga patří podruhu Limnocarabus clathratus auraniensis Műller, 1902 a byla nalezena na lokalitě mimo území ČR.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Yohaness Yohaness | E-mail | 19. dubna 2008 v 21:32 | Reagovat

Nemyslím si, že je dobré takto veřejně psát o posledních lokalitách tohoto u nás velmi vzácného brouka. Každý není jako ty,který si brouka nafotíš a pustíš. Stačilo napsat, že přežívá na několika místech Jižní Moravy.

Yohaness.

2 admin admin | Web | 21. dubna 2008 v 10:34 | Reagovat

Částečně máš recht. Já to tedy smáznul.. I když - konkrétně u tohoto střevlíka - mají znalci lokality zmapované a pro zbloudilce je to hledání jehly v kupce sena :-)

3 Lukyn Lukyn | 27. května 2008 v 23:36 | Reagovat

No mě připadá, že většina "odborníků" tvrdí, že na určité lokalitě stále je, jelikož jej chytali v 80tých a 90tých letech, kdy se dal chytit bez problémů a nedovedou si představit, že najednou není. Faktem je, že ani na lokalitách, o kterých x entomologů prohlašuje a dušuje se, že jej tam viděli či chytali již není, jsou tam celoroční pasti na monitoring a prostě tam není už nějakých 8 let chycen (a to bylo pár kusů). Nález krovky nepovažuji za průkazný (kdo ví, od kud byla...). Patrně na Moravě vyhynul, pokud ještě minimální populace přežívá, pak nemá daleko od vyhynutí.

4 admin admin | 3. června 2008 v 23:48 | Reagovat

Lukyne, s tím vyhynutím byl byl opatrnej. Že clathratus neni žádný hojný druh, to je jasná zpráva. Ale přežívá. Já ho naposled viděl u řeky Moravy při své návštěvě na podzim v roce 2006. Spíš bych bral s rezervou ten monitoring. Střevlíkům sice neholduju, ale právě clathratus moc do pastí nejde, pokud se nepletu. Z velkých Carabidů mám vyzkoušeno, že např. irregularis také neleze do pastí a to i v místech, kde je úplně běžnej. Clathratus je podle mě podobný případ.

5 Virtual Phone Numbers Virtual Phone Numbers | E-mail | Web | 13. října 2018 v 19:43 | Reagovat

Message or calls forwarding service is usually set to help any destination in order to any effortless device of this choice. DRINK, Skype or cellular phone number needs for being indicated to be a forwarding getaway, so each of the incoming message or calls will area there. Speaking about the money necessary for such services, it would not need considerably more investment than having a common telephonic brand, if definitely not considerably fewer.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama