.... výpravy především za jihočeskými tesaříky

Březen 2008

Carabus clathratus

19. března 2008 v 14:23 Carabidae
Včera jsem si zafotografoval krásný a vzácný druh střevlíka - Carabus clathratus.Tento druh se sicev jižních Čechách nevyskytuje, ale já mu to odpustím. Patří mezi dva tuzemské "vodní" střevlíky. Loví ve stojaté i mírně tekoucí vodě a nedělá mu potíže ani potápění.

Cicindely - lom u Čakova

15. března 2008 v 21:18 | honza |  Výpravy ČR
Za krásného jarního dne s 15 stupni C jsem zajel do polofukčního lomu na západ od ČB - mezi obcemi Čakov a Dubné. Je to moje oblíbená jarní lokalita. Ani ne tak pro vidinu nějakých zásadních objevů. Ale jedná se o pěkné místo, kde je vždy krásně vidět, jak jaro probouzí hmyzí i jiné spáče.

Plány lovů ... a vůbec na rok 2008

7. března 2008 v 23:03 | honza |  Různé
Řeknu vám, že plánovat kdy-jak-a-co-v-nadcházející-sezóně mě na entomologii skutečněbaví. A kterej broučkař říká, že zimním a předjarním snovým výletům nepodléhá, tak kecá. Nebo je prostě u mě mrtvej Homolka. Protože popustit uzdu fantazii zkrátka k broučkaření patří. I když člověk ví, že většina věcí se stejně nepodaří, ale … aspoň je o čeká perspektiva dalšího sladkého snění, až kraj zapadne sněhem. Takže: jaké cíle pro rok 2008?

Poslové jara

3. března 2008 v 17:16 | honza |  Výpravy ČR
Dneska jsem jel zkontrolovat škody, které udělal mediálně propraný orkán (vichr, nebo co to je?) Emma na naší zahradě v Dubném u Č.Budějovic. Bylo to jen na otočku, ale přesto jsem zaznamenal jeden mrňavý zářez do entomologického deničku: pod kusem starého asfaltu na příjezdové cestě bydlela celá kolonie střevlíčku ošlejchových Idiochroma (Agonum) dorsalis. Rozběhli se, jako když do nich střelí. Sympatičtí a pohlední poslové jara!

Francouzská Guyana - výprava za titanem 2.část

1. března 2008 v 19:27 | Honza |  Expedice
Jak jsem psal minule - lovecké štěstí mi zpočátku ve Francouzké Guyaně nepřálo. Alespoň částečně to vynahradily jiné aktivity: např. návštěva karnevalu v Cayenne. Ten je největším festivalem v FG a pro místní je TOP událostí roku. Zmiňují se o něm i všechny turistické průvodce (ono jich zase tolik není).