.... výpravy především za jihočeskými tesaříky

Hluboká/ Vltavou; Stará obora – Dicerca berolinensis

17. února 2008 v 1:27 | honza |  Výpravy ČR
Ráno 16.února v 8 hodin nabírám Jardu a vyrážíme. První letošní výprava za brouky bude krátká,ale věřím, že úspěšná. Nebo-li výživná! Míříme do Staré obory za Hlubokou. Můj cíl je jasný - larvy krásného a vzácného krasce Dicerca berolinensis , ze kterých se budu snažit vychovat imaga ochotná pózovat při fotografování.

Jardovi se před časem pár těchto fešáků vylíhlo z bukových větví právě ze Staré obory a to je pro mě výzva. Naštěstí se podařilo Jardu k výpravě snadno překecat. Letos ještě na broukách nebyl a absťák je znát. Navíc i on má důvod do Staré obory jet - má v hledáčku tamního střevlíčka Rhysodes sulcatus, taky vzácné zvíře (ale zdaleka ne tak pěkné, jako Dicerca !)
Den je slunečnej, ale pěkně mrazivej. Na lokalitu jdeme pěšky, auto necháváme za Purkarcem.
Chvíli trvá, než najdeme místo, odkud Jarda kdysi nabral bukové klacky s dicerkama. Je to lesní průsek v prudkém svahu vrchu Velký Kameník mezi oborou a levým břehem Vltavy. Místo je už poměrně zarostlé. Ale o kus dál to vypadá nadějně. Rozvolněný bukový les, poměrně dost popadaného dříví. Jarda ukazuje na stojící stromy - každej třetí buk má proschlou korunu. Jo! Tady se dicerkám musí líbit!
Prohlížíme spadlé stromy. Sem tam výleťák, ale vše tak dva tři roky staré. Z minulého roku se zdá - nic. V jednom stojícím bukovém pahýlu nacházím ve výlěťáku mrtvé imago Aegomorphus clavipes. Beru, tohohle kozlíčka jsem ještě nechytal.
Začíná se zatahovat a je docela zima. Dicerky se nám zatím vyhýbají obloukem. Ani Jarda není moc spokojenej, kvůli promrzlým klackům odpískává hledání Rhysodese - mrňaví broučci nejsou zkrátka v zledovatělých klaccích vidět. Ale já se pak konečně dočkávám. V jedné bukové větvi se na mě zaleskne broučí tělíčko. Dicerca berolinensis v celé své nádheře!
Imago je pochopitelně nadobro mrtvé (krasci přezimují ve stádiu larvy), ale kupodivu absolutně neporušené, v perfektním stavu. Žádná troska. A navíc docela macek - 21 mm. (no, později si v Bílým přečtu, že velikost tohoto druhu je 19 - 25 mm, takže ten můj fešák je vlastně slabej průměr, ale mě připadá v čase zimního ento-půstujako obr).
Skáču radostí a fotím si mrtvolku na sto způsobů.
Můj dnešní cíl je tedy tímto úlovkem splněn. Navíc můžu mít i dobrej pocit - do sbírky jsem sehnal pěkného broučka a smrtičku jsem přitom nechal zavřenou. Normální Mirek Dušín!
Pomalu se vracíme lesem k autu. Ještě propagačně zkoumáme bukové větve, které cestou nacházíme. Je v nich nejčastěji parta mých oblíbených střevlíků Carabus intricatus, kteří jsou ve zdejší oblasti dominantními velkými caraby. Také najdu jednoho roháčka kozlíka Dorcus parallelipipedus - další zdejší typické zvířátko.
Protože máme ještě hodinku času, zastavujeme na Hluboké za lesáckými bytovkami. Jarda tady má vytipované akátové porosty, na které je prý - a zatím neověřeně - vázán druh jakéhosi malého střevlíčka podobného obyčejným Pterostichusům. Zatímco po nich Jarda pátrá, já oťukávám na zemi spadlé dubové větve.
V jednom hodně prohnilém klacku se skrývá ve své kuklení komůrce krásný sameček kozlíčka Mesosa nebulosa! Whow! Jasně, na jižní Moravě a v okolí Prahy to není žádná pecka, ale tady rozhodně nepatří mezi obyčejné brouky. Z okolí Budějovic mám pouze dva kousky, které kdysi vysekal kamarád Jéňa v Nedabylích. A já sám ho ještě nechytal. Takže bingo, tohle se počítá! Můžeme jet domů.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Terezka Terezka | 17. února 2008 v 15:03 | Reagovat

ahuj

))

2 Pája Pája | 29. února 2008 v 12:44 | Reagovat

Občas se zadaří najít přezimující imágo Dicercy. Potvrdit můžu berolinensis a alni.

3 MAGGIE MAGGIE | Web | 9. září 2016 v 6:33 | Reagovat

nebankovni pujcky havlickuv brod :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama